Drony walczą ze smogiem

353 views
3 mins read

W walce ze smogiem zaczynają pomagać nam nowe doświadczenia. Droniarzy jest coraz więcej i mogą nam pomóc w identyfikowaniu źródeł smogu. Nie chodzi tutaj tylko o robienie zdjęć czy filmów kominów. Mamy teraz możliwość dokładnego mierzenia zanieczyszczeń.

Katowickie drony przeciwko smogowi

Strażnicy miejscy w Katowicach zaczynają korzystać z nowych technologii. Już pierwsze testy przyniosły pozytywny efekt. Znaleziono mieszkańca, który zanieczyszczał okolicę. Kosztowało go to 500zł mandatu.

Akcja organizowana jest wraz z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla i firmą Flytronic. Sprzęt, który jest zainstalowany na dronie umożliwia analizę chemiczną dymu. Do kontroli zostały w pierwszej kolejności wyznaczone domy jedno i wielorodzinne.

Dron jest w stanie sprawdzić zawartość PM1, PM10, PM2,5. Jest czuły także na formaldehyd, etanol amoniaku i chlorek wodoru. Pozwala to na sprawdzenie czy ktoś pali w piecu śmieciami.

Testy, które wypadły pozytywnie mogą oznaczać, że miasto ma nowe możliwości walki ze smogiem. Straż miejska jest też w stanie lepiej kontrolować miejsca, które były zgłaszane jako potencjalni truciciele okolicy.

Krakowskie drony

Możliwość kontroli smogu z powietrza nie jest nowym pomysłem. Już w 2016 roku Kraków zainteresował się dronami. W mieście do tej pory tworzono patrole straży miejskiej, które prowadziły kontrolę pomiędzy 6 a 22. W sezonie grzewczym przeprowadzają paręset kontroli. Istotne jest złapanie trucicieli na gorącym uczynku. Popiół przekazany do analizy to koszt paruset złotych i procedura weryfikacji się wydłuża.

Dron był wykorzystywany prewencyjnie. Był w stanie też zlokalizować w lepszy sposób kopcące kominy. Z powietrza mamy więcej możliwości i szerszą perspektywę. Kluczowe jest jednak połączenie działań straży miejskiej z pozostałymi metodami. Niestety od tamtego czasu sprawa wykorzystywania dronów do wykrywania zanieczyszczeń ucichła. Czy powodem był brak środków, a może opieszałość władz?

Legalne drony

W przypadku droniarzy warto wspomnieć o licznych zakazach i nakazach, które w ostatnich latach wchodziły w życie. Aby latać dronem potrzebujemy odpowiedniej licencji. Dodatkowo wymagana jest zgoda na przeloty w konkretnych miejscach. Ważna jest też wysokość lotów. Nie mogą one zagrażać ruchowi powietrznemu np. Samolotów.

Same drony jednak nie zdadzą się na wiele jeśli liczba kontroli nie wzrośnie. Jest to szczególnie ważne w sezonie grzewczym. Świadomość społeczeństwa dotycząca smogu jest coraz większa. Istnieje niestety spora liczba osób, która poprzez pozorne oszczędności szkodzi sobie i ludziom w swojej okolicy.

Koszty zakupu dronów są coraz niższe. Przyczyną jest zainteresowanie i popyt na tego rodzaju sprzęt. Coraz większa liczba producentów prześciga się w rozwiązaniach. Do lotów wymagane są certyfikaty. Nie są one jednak zbyt drogie i są ogólnodostępne. Kontrola zanieczyszczeń z powietrza mogłaby rzeczywiście wspomóc nas w walce ze smogiem. Mogłaby także dostarczyć dodatkowych dowodów przeciwko osobom, które palą śmieciami w swoich piecach.

W Toruniu też zainwestowali w drona

Kolejnym miastem, które przystępuje do walki ze smogiem jest Toruń. Inwestycja to specjalistyczna samochód z urządzeniem pomiarowym i detektorem gazu. Całkowity koszt łącznie z dronem to 250 000 zł. Badanie zanieczyszczeń będzie przeprowadzało dwóch funkcjonariuszy, którzy przebyli specjalistyczne szkolenie. Zostali dzięki temu operatorami drona. Zakupiony sprzęt będzie najczęściej wykorzystywany w sezonie grzewczym. Znajdzie też zastosowanie w ciągu całego roku.

Miejmy nadzieję, że ten nowoczesny sprzęt przyniesie poprawę jakości powietrza w Toruniu. Mobilne laboratorium jest w stanie analizować wiele czynników, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Teraz można skuteczniej namierzać trucicieli. Nie każdy ma świadomość szkodzenia sobie i innym poprzez palenie śmieciami. Dla niektórych dobrą motywacją do wymiany pieców będą otrzymane mandaty.

Dotychczasowy system składał się z 10 punktów pomiarowych rozlokowanych na terenie miasta. Każdy z nich jest zlokalizowany przy szkole. Jest to też część strategii edukacyjnej. Uczniowie mają odbywać zajęcia, które uświadomią ich o skali problemu związanej ze smogiem. Laboratorium ma za zadanie wspieranie całego systemu.

https://www.youtube.com/watch?v=8C8lBRVSpQY

Previous Story

Smog w Warszawie

Next Story

Choroby spowodowane smogiem