Jaki oczyszczacz powietrza na smog

546 views
3 mins read

Na rynku mamy coraz większy wybór oczyszczaczy powietrza. Jak się w tym nie pogubić i dokonać właściwego wyboru? Postaramy się doradzić w taki sposób aby dokonać najlepszego zakupu.

Smog w miastach

Nasilający się problem smogu motywuje ludzi do zakupu oczyszczaczy powietrza. Problem jest realny. Coraz więcej czujników powietrza dokładnie wskazuje gdzie mamy problem. W celu zadbania o własne zdrowie kupujemy urządzenia, które mają chronić nas przed zanieczyszczonym powietrzem.

Jakie oczyszczacze do domu

W pierwszej kolejności dyktujmy swój wybór wydajnością oczyszczacza wyrażoną w m3/h. Jeśli kupimy za mało wydajny to nie poradzi sobie z większymi pomieszczeniami. Ważne będą też zastosowane technologie i to czy ma funkcję nawilżacza. Szczególnie pomocne w okresie zimowym.

Oczyszczacze mają zmniejszać efekt smogu. Dlatego inwestując w nie, inwestujemy we własne zdrowie. Alergicy powinni skupić się na urządzeniach posiadających dodatkowe filtry.

Oczyszczacz jest w stanie usunąć nieprzyjemne zapachy w naszym mieszkaniu. Zmniejszą też ilość kurzu, który odkłada się w pomieszczeniach.

Jakie oczyszczacze do sypialni

Oczyszczacz do sypialni musi być przede wszystkim cichy. Dlatego sprawdzajmy, które z nich mają tryb nocny. Najcichsze z oczyszczaczy pracują na poziomie około 16 dB. Są na rynku takie, które nie schodzą poniżej 30 dB.

Jeśli nawilżamy sypialnię, a dobrze jest zrobić to przed pójściem spać bierzmy pod uwagę, że tryb nawilżania jest głośny.

Filtry do oczyszczaczy

Kluczowe w oczyszczaczach są filtry HEPA. Te najbardziej zaawansowane są oznaczone H13. Różnią się głównie wydajnością oczyszczania. Najwyższa liczba będzie więc oznaczać, że filtr oczyści powietrze z pyłów PM 10 i PM 2.5 w ponad 99%. Mniejsze filtrują około 85% zanieczyszczeń.

Zwracajmy też uwagę na dodatkowe filtry. W celu zwiększenia wydajności oczyszczacze posiadają parę dodatkowych. Filtry wstępne chronią urządzenie przed kurzem i drobnymi śmieciami. Filtry węglowe z kolei są w stanie wyłapywać z powietrza nieprzyjemne zapachy i je usuwać.

Producenci oczyszczaczy

Na rynku warto zainteresować się Xiaomi, Sharp, Daikin i Phillips. Posiadają szeroką gamę modeli. Możemy wybierać pod urządzeniach 2w1 i z konkretną wydajnością.

Większość z nich pochodzi z polskiej dystrybucji. Dlatego nie musimy martwić się później o gwarancję czy też serwis. Zakupów bez problemu dokonamy nie tylko w Internecie, ale również w sklepach stacjonarnych.

Oczyszczacze z nawilżaczem

Funkcja nawilżania przyda się w każdym domu. Optymalna wartość nawilżenia wynosi 40-50% i tę wartość nawilżacz stara się utrzymać. W połączeniu z oczyszczaczem staje się urządzeniem wyjątkowo przydatnym dla naszego komfortu oddychania. Przy odpowiednim nawilżeniu lepiej się oddycha i lepiej się śpi.

Zdarza się, że oczyszczacze dodatkowo wzbogacają powietrze. Niektóre wypuszczają wraz z oczyszczonym powietrzem jony, które korzystnie wpływają na nasz organizm.

Im większa wydajność nawilżacza tym szybciej zmienimy poziom wilgotności powietrza. Niestety tryb nawilżania jest cichy. Lepiej go stosować przed spaniem w sypialni. Pojemniki w tych urządzeniach mają różne rozmiary. Zdarza się, że trzeba wymieniać wodę nawet 2 razy na dzień. Najlepiej stosować taką z kranu.

Suche powietrze może podrażniać nasze drogi oddechowe a to z kolei prowadzić do różnych powikłań. W sezonie grzewczym szczególnie odczujemy negatywny wpływ suchego powietrza na nasz organizm.

Ceny oczyszczaczy

Najtańsze oczyszczacze na rynku znajdziemy już w okolicach 500 zł. W cenie znaczenie będą miały zastosowane technologie i wydajność urządzenia.

Przed zakupem sprawdźmy czy oczyszczacz rzeczywiście posiada takie funkcje, które sprawdzą się dla naszych potrzeb. Bardzo dobrej jakości urządzenia z nawilżaczem kupimy już w okolicach 1500 zł.

Przy zakupie możemy jeszcze brać pod uwagę to, jak często będziemy wymieniać filtry. W niektórych urządzeniach będzie to parę miesięcy. Inne umożliwiają mycie swoich filtrów. Istnieją też takie, których filtry wytrzymają do 10 lat. Dodatkowym kosztem będzie zużywany prąd. Nie są to jednak urządzenia, które znacząco wpłyną na wysokość naszych rachunków.

 
[trend-ad-shortcode id=”5827″ title=”Baner grupa FB”]

Previous Story

Filtry do oczyszczaczy powietrza – HEPA

Next Story

Smog we Wrocławiu. Jakość powietrza na dolnym śląsku.