Tanie ogrzewanie niesie za sobą katastrofalne skutki

358 views
1 min read

W Polsce każdego roku smog zabija ponad 40 tys. osób, ale skąd bierze się ta zabójcza chmura nad naszymi głowami? Powodów powstawania smogu jest wiele, jednak decydującym czynnikiem, wpływającym na zanieczyszczenie powietrza, jest działalność człowieka, który bezmyślnie wkłada do domowego pica wszystko, co wpadnie mu w ręce.

Ciepło domowego ogniska to dla nas priorytet. Dbamy o to, aby nasi bliscy mogli cieszyć się komfortem termicznym w okresie grzewczym, jednak nie zastanawiamy się, jak rodzaj spalanego w domowym piecu paliwa wpływa na nasze bezpośrednie otoczenie. To spory błąd, gdyż spalając słabej jakości paliwa stałe oraz unikając inwestycji w docieplenie budynków i zakup kotłów CO nowej generacji wyrządzamy sobie ogromną krzywdę!
Spalając muł węglowy, flot, węgiel, mokre drewno, odpady tartaczne i inne paliwa stałe trujemy siebie i swoją rodzinę nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Warto podkreślić, że w redukowaniu emisji pyłów zawieszonych nie wystarczy eliminacja z rynku paliw stałych, które nie spełniają żadnych norm jakościowych – kluczowa jest tutaj także inwestycja w nowe technologie, wiedza dotycząca odpowiedniego spalania konkretnego typu paliwa, a także efektywność kotła CO lub kominka czy pieca wolnostojącego, które chętnie instalujemy w prywatnych domach. Eksperci podkreślają, że na jakość powietrza oraz smog wpływa także brak inwestycji mających na celu docieplanie domów budowanych w starej technologii, gdzie liczne mosty termiczne powodują straty ciepła rzędu nawet kilkudziesięciu procent!
Nawet ogrzewanie domów gazem nie jest obojętne dla jakości powietrza, jeżeli korzystamy z przestarzałych kotłów gzowych, które emitują nawet kilkaset razy więcej pyłu PM10 i PM2,5 oraz bezno(a)pirenu niż nowoczesne piece na paliwo stałe.
Jakie wnioski należy wyciągnąć, aby cieszyć się czystym powietrzem? Przede wszystkim nie obędzie się bez inwestycji oraz zamiany sposobu myślenia mieszkańców Polski – jeżeli chcemy zmniejszyć stężenie szkodliwych pyłów zawieszonych oraz innych niszczących nasze zdrowie substancji w powietrzu, którym oddychamy, musimy zacząć bardziej dbać nie tylko o swoją wygodę, ale także inwestować w docieplanie budynków, nowoczesne technologie grzewcze oraz paliwa będące jak najmniej szkodliwe dla środowiska, w którym żyjemy.

Next Story

Szkodliwe działanie pyłu PM10 / PM2,5