Zima, zimie nie równa…

440 views
1 min read

Zanieczyszczenia powietrza oddziałują na nasze zdrowie każdego dnia, ale to zimą musimy szczególnie chronić nasz organizm przed destrukcyjnym działaniem pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5 i benzo(a)pirenu. Warto zgłębić problem jeszcze przed nadejściem sezonu grzewczego i nagłym spadkiem temperatur, gdyż to właśnie warunki meteorologiczne w dużej mierze wpływają na powstawanie smogu.

Zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego stanowią problem globalny, jednak w ostatnich latach to Polska stała się europejską stolicą smogu. Co więcej – stężenie szkodliwych pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w polskich miastach bije na głowę nawet to notowane w Pekinie! Dlaczego tak się dzieje? Za poziom zanieczyszczenia powietrza odpowiada kilka kluczowych czynników – po pierwsze oparta na węglu polska energetyka oraz brak jakichkolwiek norm dotyczących jakości paliw stałych czy instalowanych w domach kotłów CO, a także czynniki klimatyczne i położenie geograficzne obszarów, gdzie notuje się najwyższy poziom zanieczyszczenia powietrza.

Człowiek sam sobie wrogiem…
Główną przyczyną smogu w Polsce jest niska emisja zanieczyszczeń pochodząca z pieców centralnego ogrzewania wykorzystywanych do indywidualnego ogrzewania budynków. Dopiero na drugim miejscu emisji zanieczyszczeń plasuje się transport, a na kolejnych przemysł. Raporty stanu zanieczyszczenia powietrza przygotowywane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jedynie potwierdzają smutne fakty – dopóki radykalnie nie zmienimy sposobu ogrzewania prywatnych budynków, to sytuacja będzie się pogarszać.

Previous Story

Tanie ogrzewanie niesie za sobą katastrofalne skutki

Next Story

Dlaczego Polska stała się europejską stolicą smogu?