Choroby spowodowane smogiem

91 views
3 mins read
smog-choroby

Zjawisko smogu jest coraz bardziej znane. To nie tak, że nigdy nie istniał. Po prostu nie zawsze byliśmy go świadomi. W praktyce smogiem określa się nisko zawieszone pyły. Najbardziej trują nas cząsteczki PM2,5 i PM10. Liczby te odnoszą się do ich wielkości. 2,5 to cząsteczki mniejsze od 2,5 mikrometra, a 10 oznacza średnicę mniejszą od 10 mikrometrów. Przez swoje rozmiary bez problemu wdzierają się do naszych płuc i układu oddechowego.

W czym szkodzi nam smog?

Jeśli weźmiemy pod uwagę przebadany wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie to możemy powiązać z nim wiele chorób i dolegliwości. Niektóre z nich są bezpośrednie i widoczne, a inne pośrednie. Zważywszy na to, że problem jest realny, warto mieć świadomość w czym smog szkodzi naszemu organizmowi. Może przyczyniać się i powoduje m.in.:

  • Astma
  • Notowtowy
  • Zapalenie oskrzeli
  • Alergie
  • Choroby układu krążenia
  • Schorzenia dróg oddechowych
  • Duszności
  • Choroby serca i bóle w klatce piersiowej
  • Niewydolność oddechowa
  • Schorzenia oskrzeli

Jak widać lista jest długa, a to jeszcze nie koniec. Na smog w szczególności narażone są dzieci i osoby starsze. Nie ustrzegą się też przed jego szkodliwym działaniem zwierzęta. Kobiety w ciąży powinny również uważać na zanieczyszczone powietrze.

Przy długotrwałym przebywaniu w miejscach narażonych na smog możemy nabawić się dodatkowych dolegliwości. Dojdą tutaj problemy z koncentracją, zachowania depresyjne, a nawet większe ryzyko choroby Alzheimera. Według WHO 30% nowotworów ma związek z zanieczyszczonym środowiskiem.

Smog a ciąża

Okazuje się, że dzieci z terenów w których występuje smog są lżejsze i mniejsze. Zwiększone jest też ryzyko zachorowania na autyzm. Smog szkodzi więc naszym dzieciom w sposób bezpośredni. Małe dzieci mają też mniejszą odporność na zanieczyszczenia. Oddychają często ustami co dodatkowo potęguje problem. Ich oddech jest też szybszy przez co więcej zanieczyszczeń przedostaje się przez ich organizm.

Smog i alergie

Alergicy w szczególności mogą odczuć negatywne skutki smogu. W przypadku zanieczyszczonego powietrza w szczególności mogą ucierpieć ich oczy i skóra. Negatywne skutki powodują, że w czasie zwiększonej liczby szkodliwych pyłów powinni maksymalnie ograniczyć przebywanie na zewnątrz.

Maseczki przeciwsmogowe

Jednym ze sposobów na walkę ze smogiem na zewnątrz jest korzystanie z maseczek. Posiadają one wbudowane filtry. Nie są jednak na tyle wygodne, aby można nie zauważyć, że je nosimy. Dodatkowo często są nieprzyjemne, powodują, że ciężej się oddycha. Oczywiście są w stanie filtrować część powietrza i trzeba je za to doceniać. Ciężko nam jednak będzie uprawiać w nich sport. Jazda na rowerze będzie możliwa, natomiast podczas biegania może nam po prostu zabraknąć oddechu.

Długotrwałe efekty smogu

Smog prowadzi spustoszenia w naszym organizmie. Jeśli mamy z nim długotrwałą styczność może nawet negatywnie wpływać na nasz układ nerwowy. Niestety mieszkańcy wielu miast z Polski coraz bardziej odczuwają negatywny wpływ zanieczyszczeń na swoje zdrowie. Problem dotyczy głównie Krakowa oraz śląska. Na terenie Polski znajdziemy jednak więcej miejsc, które borykają się ze smogiem.

Niska emisja prowadzi do pogorszenia się naszego zdrowia. Dlatego świadomi ludzie inwestują w taki sprzęt jak oczyszczacze powietrza. W tym przypadku przynajmniej w domach możemy oddychać czystszym powietrzem. Nie ustrzeżemy się jednak całkowicie przed zanieczyszczeniami. Liczne organizacje i ruchy wymuszają na władzach działania. W dużych miastach istotne są też korytarze w których wiatr może rozwiewać zanieczyszczenia. Niestety nieprzemyślana polityka rozwoju miast sprawiła, że często są blokowane.

Rozwój świadomości wśród ludzi może sprawić, że problem kiedyś zniknie. Obecnie jednak trujemy się nawzajem. Wymiana trujących pieców oraz zmiana mentalności ludzi jeszcze potrwa.

Co możemy zrobić aby się ustrzec?

Powinniśmy kontrolować stan powietrza na zewnątrz. Istnieją prognozy dotyczące smogu w danych miejscach Polski. Warto też patrzeć na mapy smogu, które wyraźnie wskazują poziom szkodliwych pyłów w powietrzu. Zabezpieczeniem w domu będą oczyszczacze powietrza. Jeśli wiemy, że na zewnątrz powietrze ma wysokie stężenie PM2,5 to powinniśmy wtedy ograniczyć wychodzenie z mieszkania.

Previous Story

Drony walczą ze smogiem

Next Story

Czy w Krakowie wymieniane jest najwięcej pieców?