Historia smogu w Polsce

163 views
1 min read
historia-smogu-w-polsce

Ostatnie lata to dynamiczny wzrost świadomości dotyczącej smogu. Coraz więcej ludzi zaczyna dowiadywać się o skutkach zanieczyszczenia powietrza. Czy ten problem pojawił się dopiero teraz? A może istniał przez lata, a był niewygodną i ukrywaną prawdą?

Zaniedbania i niekonsekwencja

Okazuje się, że smog w Polsce to efekt wieloletnich zaniedbań kolejnych rządów. Brak odpowiedniej edukacji społeczeństwa w zakresie smogu również odegrał swoją kluczową rolę. Problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce to nic nowego. Dobrą informacją jest to, że wzrost świadomości może prowadzić do zmniejszenia się zanieczyszczeń. W latach 80 i 90 problem praktycznie nie był ruszany. Trzeba brać pod uwagę, że elektrownie węglowe są w naszym kraju intensywnie wykorzystywane. Jednak nie tylko one mają wpływ na generowanie smogu.

Smog w miastach

Problem smogu nie dotyczy tylko dużych ośrodków miejskich. Wbrew pozorom, to właśnie okolice miast najczęściej zmagają się ze smogiem. Przyczynę stanowi sposób ogrzewania. Często w domach wykorzystuje się piece. Niestety palone w nich paliwo nie zawsze spełnia określone normy. Wykorzystuje się też śmieci. Smog zauważalny jest szczególnie w południowej części Polski. Wynika to też poniekąd z układu i rozmieszczenia miast.

Jak radzą sobie ze smogiem za granicą?

Trzeba brać pod uwagę, że inne kraje zmagają się z problemem zanieczyszczeń z różnych źródeł. W Polsce nie odczuwamy aż takich skutków generowania pyłów przez samochody jak w krajach zachodnich. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w naszym kraju mamy luźniejsze przepisy dotyczące tego czym można palić w piecach i kotłach. Za granicą te przepisy są bardziej restrykcyjne. Europa chce też odchodzić od korzystania z węgla.

Prognozy na przyszłość

Na szczęście sprawą smogu zainteresowały się media głównego nurtu. Dodatkowo wyjątkowo pomocny okazał się Internet. Powstały liczne strony, organizacje i fora dyskusyjne dotyczące tego tematu. Oczywiście znaczenie mają też producenci oczyszczaczy powietrza. Im też w głównej mierze zależy na promocji tego problemu. Zamieszanie powstałe wokół smogu tworzy pewną presję na obywatelach i samorządach. Wprowadzane są kolejne regulacje. Szczególnie ważne są te dotyczące wymiany przestarzałych pieców. Edukacja też ma znaczenie. Promowane są metody palenia od góry, które przyczyniają się do zmniejszenia liczby wydzielanych pyłów. Sytuacja może w przyszłości się poprawić, na co też sami liczymy.

 

Previous Story

Jak i czym palić w piecu – poradnik

Next Story

Jak pozbyli się smogu w innych krajach