Oczyszczacz powietrza – czy warto?

901 views
3 mins read
oczyszczacz-powietrza-czy-warto

Jeśli jeszcze wahasz się z zakupem oczyszczacza to przedstawimy parę argumentów, które pozwolą Ci na podjęcie decyzji. To coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane zarówno w domach jak i biurach. Niestety nasz kraj boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza. Media coraz częściej podejmują ten temat dlatego świadomość dotycząca problemu rośnie. Pamiętajmy, że żyjąc w zanieczyszczonym środowisku narażamy się na liczne choroby.

Co filtruje oczyszczacz powietrza

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym co filtruje nasz oczyszczacz. Większość rozwiązań na rynku posiada filtry HEPA. Umożliwiają one skuteczne, ponad 99% filtrowanie pyłów z niskiej emisji. Pozbywają się więc szczególnie groźnych dla ludzkiego organizmu pyłów PM 2.5 i PM 10.

Dodatkowe funkcje to pozbywanie się z powietrza nieprzyjemnych zapachów takich jak dym z papierosa czy też zapach zwierząt. Najbardziej zaawansowane filtry są w stanie filtrować również zarodniki grzybów, wirusy i roztocza.

Jeśli oczyszczacz ma wbudowany nawilżacz powietrza to możemy w prosty sposób kontrolować nawilżenie w pomieszczeniu. Sugerowany poziom to 40-60%. Oddycha się wtedy znacznie lepiej.

Dla kogo oczyszczacz powietrza

Tym sprzętem powinny zainteresować się szczególnie osoby mieszkające w zanieczyszczonych miastach. Ludzie, którzy korzystają z oczyszczaczy zwracają uwagę na fakt, że lepiej im się oddycha.

Szczególną grupą odbiorców oczyszczaczy są alergicy i osoby z chorobami związanymi z oddychaniem. Oczyszczacz jest w stanie zmniejszyć ilość kurzu w powietrzu. Nie wyeliminuje go całkowicie, ale na pewno zauważymy jego wpływ.

Oczyszczaczami warto zainteresować się w okresie grzewczym. To wtedy emisja pyłów jest największa. Właściciele zwierząt również docenią te urządzenia. Wiele z nich filtruje nieprzyjemne zapachy. Jeśli palimy w mieszkaniu to również pozbędziemy się zanieczyszczeń pochodzących z papierosów.

Koszty utrzymania oczyszczacza

Z pierwszym kosztem musimy liczyć się przy zakupie. Najprostsze urządzenia kosztują około 600 zł. Bardziej zaawansowane to już wydatek w okolicy 1500-2000zł. Najbardziej wydajne oczyszczacze to koszt ponad 3000zł. Pamiętajmy, że musimy dobrać wydajność oczyszczacza do naszego pomieszczenia. Te ze średniej półki bez problemu oczyszczą powietrze w 20-35m2.

Do oczyszczaczy są dodawane filtry. W zależności producenta wymienia się je co parę miesięcy, co sezon, a niektóre nawet raz na 10 lat. Sam koszt filtrów waha się od 100 do 400zł. W niektórych oczyszczaczach wystarczy wymienić jeden, niektóre wymagają wymiany aż trzech. Większość urządzeń posiada dodatkowe filtry, które można myć lub odkurzać. Stanowią one dodatkową filtrację.

Warto zwrócić uwagę na pobór mocy oczyszczacza. Większość czasu pracują w cichych trybach. Uaktywniają się w momencie, w którym czujniki wyczują w powietrzu zanieczyszczenia.

Dla tych zakupionych w Polsce możemy liczyć na 2 letnią gwarancję. Niektórzy producenci oferują nawet 3 letnią. Ryzykiem jest bezpośrednie kupowanie z Chin.

Producenci oczyszczaczy na polskim rynku

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań było dotychczas Xiaomi. Kupowane bezpośrednio z chińskiego rynku kosztowały mało i spełniały swoje zadanie. Obecnymi liderami jest Xiaomi, Philips, Sharp i Daikin. Różnią się zastosowanymi technologiami.

Xiaomi – wyróżnia się ceną i jakością. Dodatkowo możemy sterować urządzeniem przez aplikację mobilną. Skutecznie filtruje pyły PM 2.5 i PM 10. Niestety nie posiada nawilżacza.

Philips – posiada zaawansowane technologie i czujniki. Jeden z modeli posiada wbudowany nawilżacz. Jego design jest bardzo nowoczesny.

Sharp – posiada wiele modeli. Większość z nich ma wbudowany nawilżacz powietrza. Jest prosty w konserwacji i utrzymaniu.

Daikin – rozwiązanie szczególnie polecane alergikom. Posiada bardziej zaawansowane filtry, wiąże się z tym niestety wyższa cena.

Czy warto kupić oczyszczacz

Podsumowując, jeśli mieszkamy w okolicy, w której w sezonie grzewczym występuje wysokie stężenie pyłów to powinniśmy kupić takie urządzenie. Zdrowie jest najważniejsze a koszty utrzymania takiego sprzętu są znacznie niższe niż utrata zdrowia i leczenie chorób.

Najprostsze oczyszczacze na rynku nie są drogie, a bardziej zaawansowane nawilżą dodatkowo nasze powietrze i jeszcze lepiej poprawią jego jakość.

Problem smogu w miastach jest dalej aktualny i niestety szybko nie zniknie. Na szczęście rośnie świadomość ludzi, którzy starają się walczyć o czyste powietrze.

Dodatkowym argumentem będą choroby, które powstają w wyniku smogu. Może on przyczyniać się do:

  • Choroby układu krążenia
  • Schorzenia dróg oddechowych
  • Duszności
  • Choroby serca i bóle w klatce piersiowej
  • Niewydolność oddechowa
  • Schorzenia oskrzeli
  • Astma
  • Notowtowy
  • Zapalenie oskrzeli
  • Alergie

Większość z tych rzeczy nie występuje od razu. Dlatego uważajmy na siebie i kontrolujmy środowisko w którym  żyjemy.
[trend-ad-shortcode id=”5827″ title=”Baner grupa FB”]

Previous Story

Oczyszczacz z nawilżaczem czy bez?

Next Story

Nawilżacz powietrza opinie