Najlepsze oczyszczacze powietrza to takie, które spełniają nasze potrzeby. Ranking może być subiektywny z tego względu, że do różnych pomieszczeń wykorzystamy różne urządzenia. Nie każdemu będą też potrzebne zaawansowane opcje. Dlatego w naszym rankingu uwzględniamy najlepsze naszym zdaniem oczyszczacze dostępne na rynku i konkretnie to argumentujemy. Mamy nadzieję, że pomoże to w wyborze oczyszczacza.

Na polskim rynku znajdziemy wielu producentów oczyszczaczy powietrza. Warto zainteresować się: Xiaomi, Sharp, Daikin i Phillips.

W naszym rankingu bierzemy pod uwagę różne czynniki. Zwracamy uwagę na cenę, wygląd, zastosowane filtry, zastosowane technologie, sterowanie urządzenia i jego funkcje.

Najlepsze oczyszczacze od Xiaomi

Xiaomi to jeden z najczęściej kupowanych oczyszczaczy na polskim rynku. Bez wątpienia ich zaletą jest cena. Dotychczas mogliśmy kupować je głównie z nieoficjalnych dystrybucji. Teraz możemy liczyć nie tylko na oficjalną dystrybucję, ale też na sprawdzoną gwarancję.

To sprawdzony i uznany sprzęt. Chińczycy sami mają problem ze smogiem dlatego można zaufać, że ich sprzęt będzie wydajny i rzeczywiście oczyści nasze powietrze z pyłów PM 2.5 i PM 10.

Xiaomi Mi Air Purifier 2s

Jeden z najnowszych modeli. Można bez zawahania stosować go w mieszkaniach, domach a nawet przedszkolach. Jest to dość prosty w budowie model. Posiada zaawansowane filtry. Cena sprawia, że to wyjątkowo atrakcyjna oferta na rynku. To bardziej zaawansowana wersja poprzedniego modelu 2. Różnice polegają np. na wbudowanym wyświetlaczu LED. Mamy też sporą różnicę w filtrach gdzie zastosowano takie z RFID, które są trójwarstwowe.

Xiaomi Mi Air Purifier 2s – parametry

Producent deklaruje maksymalną wydajność na poziomie 310 m3/h. Sprawia to, że oczyszczacz sprawdzi się do średnich pomieszczeń o wymiarach 21-37 m2. To wystarczające, aby oczyścić salon lub sypialnię.

Oczyszczacz posiada czujniki jakości powietrza, wilgotności oraz temperatury. Sprawia to, że jest w stanie sam zarządzać swoimi trybami w zależności od zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu. Zastosowano tutaj filtry HEPA. Do dyspozycji mamy tryb automatyczny, nocy oraz manualny.

Warto zwrócić uwagę na moduł WiFi, który umożliwia na zdalne sterowanie urządzeniem za pomocą aplikacji. Nie jest to często stosowane rozwiązanie u konkurencji.

To jeden z oczyszczaczy, które są bardzo intuicyjne w obsłudze. Nawet mniej zaawansowane technicznie osoby sobie poradzą. Mamy również blokadę rodzicielską.

Całość prezentuje się wyjątkowo estetycznie. Bryła oczyszczacza wygląda nowocześnie, a same wentylatory posiadają otwory na górze. W najwyższych trybach pracy urządzenie będzie głośne. Emituje wtedy około 66 dB. Na szczęście są tryby nocne, które pozwalają na spokojne zasypianie przy oczyszczaczu.

Xiaomi Mi Air Purifier 2s – filtry

Wymiana filtrów jest zależna od zanieczyszczenia powietrza w okolicy. W okresie zimowym nasze filtry będą zużywały się znacznie szybciej. Producent deklaruje ich żywotność na poziomie 3-6 miesięcy. Warto jednak samemu zadbać o swój filtr i go odkurzać.

W Xiaomi zastosowano filtr HEPA. Filtruje on pyły pochodzące z tzw. Niskiej emisji. W ponad 99% radzi sobie z pyłami PM 2.5 i PM 10. Tymi, które są najbardziej szkodliwe dla człowieka.

Nowością jest trójwarstwowy filtr RFID. Pozwala na jeszcze dokładniejsze oczyszczanie powietrza.

Xiaomi Mi Air Purifier 2s – sterowanie

W przypadku tego urządzenia możemy liczyć na zdalne sterowanie. Dzięki aplikacji Mi Home będziemy w stanie sterować naszym urządzeniem nawet z dużych odległości. Będziemy potrzebować połączenia z siecią WiFi. Aplikacja pokaże nam aktualne stężenie pyłów w pomieszczeniu, w którym znajduje się nasz oczyszczacz. Za jej pomocą będziemy mogli zmieniać tryby pracy, włączać lub wyłączać urządzenie.

Xiaomi Mi Air Purifier 2s – cena

W przypadku tego oczyszczacza spokojnie kupimy go poniżej 850 zł. Zwracajmy tylko uwagę na to kto jest sprzedawcą. Żeby nie okazało się, że kupujemy produkt, który przyjedzie do nas po paru tygodniach z Chin.

Jeśli nie potrzebujemy nowych funkcji to korzystnie będzie kupić poprzedni model oznaczony 2. Jest on nawet dwukrotnie tańszy. Biorąc pod uwagę, że sprawdzi się równie dobrze, niektórzy będą czekać, aż cena modelu 2s spadnie.

Xiaomi Mi Air Purifier 2s – podsumowanie

Oczyszczacz od Xiaomi na który polecamy zwrócić szczególną uwagę. Stosunek ceny do jakości wypada bardzo dobrze. Wadą może być brak nawilżacza. Jeśli chcesz cieszyć się czystym powietrzem, nie przeszkadza Ci brak nawilżania i doceniasz zdalne sterowanie to wybór dla CIebie.

Na pewno są to już urządzenia mocno sprawdzone. Wielu Polaków decyduje się na ich zakup ze względu na cenę. Na rynku znajdziemy jeszcze poprzednią, tańszą generację.

Najlepsze oczyszczacze od Sharp

Sharp słynie z tego, że łączy w swoich urządzeniach funkcje oczyszczania z nawilżaniem. Przy czym cena sprzętu nie odbiega zbytnio od urządzeń pozbawionych drugiej funkcji. Na rynku znajdziemy już parę generacji oczyszczaczy od Sharp. Każda z nich oznaczona jest konkretną literą. Znajdziemy więc modele z A, D, G. Różnice pomiędzy samymi modelami oznaczone są liczbowo np. 40, 50, 60. Im większa liczba tym większa wydajność i szansa na dodatkowe funkcje.

Sharp KC A40EUW – oczyszczacz z nawilżaczem

A40EUW to jeden z modeli, który już zadomowił się na rynku i jest sprawdzony. Można powiedzieć, że to średnia półka wśród urządzeń od Sharp. Stosunek jakości do ceny wypada tutaj wyjątkowo korzystnie. Niższe modele nie posiadają nawilżania, a wyższe są po prostu bardziej wydajne.

Sharp KC A40EUW – parametry

Znajdziemy tutaj funkcję oczyszczania i nawilżania. Nie każdy producent może się tym pochwalić, a to wyjątkowo przydatny dodatek. Trzeba pamiętać, że optymalna wilgotność powietrza jest na poziomie 40-60 %. Czuć wtedy różnicę w jakości oddychania i spania.

Wydajność oczyszczacza jest na poziomie 216 m3/h. Pozwala to na spokojne wykorzystanie w pomieszczeniach do 30 m2. Czyli większość salonów i sypialni. Sam nawilżacz ma wydajność 450 ml/h. Niestety pojemnik na wodę jest dość mały co sprawia, że trzeba go wymieniać nawet 2 razy na dobę.

W urządzeniu zastosowano parę filtrów. Dzięki temu eliminujemy szkodliwe pyły, patogeny oraz kurze. Liczne tryby sprawiają, że mamy pełną kontrolę nad oczyszczaczem.

Warto zwrócić uwagę na głośność urządzenia. Potrafi zejść z emitowanym dźwiękiem do 16 dB. Sprawia to, że można przy nim spokojnie się wyspać.

Oczyszczacz pobiera stosunkowo mało energii. Nawet 4 W w najniższych trybach. Pracuje dość cicho, co umożliwia korzystanie z niego w nocy.

Sharp KC A40EUW – filtry

Sharp składa się z paru filtrów. Filtr wstępny powstrzymuje włosy, kurz oraz alergeny. W oczyszczaczu zastosowano filtr HEPA H13, który radzi sobie z pyłami PM 2.5 i PM 10. W procesie oczyszczania uczestniczy również filtr wodny. Ostatnia faza to jonizowanie powietrza. W ten sposób mamy dość zaawansowane urządzenie w przystępnej cenie.

Co ciekawe producent deklaruje, że na filtrach możemy działać nawet do 10 lat. Zależy to od środowiska w którym pracuje nasz oczyszczacz. Nie możemy zapomnieć jednak o pielęgnacji filtrów. Niektóre z nich będziemy musieli więc odkurzać, a inne myć.

Całość sprawia, że ten oczyszczacz to dobry zakup dla alergików. Filtry wodne dodatkowo wyłapują zanieczyszczenia. Z tym sprzętem ilość kurzu w mieszkaniu powinna zauważalnie się zmniejszyć.

Decydując się na Sharp nie tylko oczyszyścimy powietrze, ale również je nawilżymy. Pozbędziemy się też nieprzyjemnych zapachów. To wyjątkowo przydatna funkcja. Dym papierosowy zostanie zniwelowany. Nawet jak coś gotujemy to powietrze zostanie wprawione w ruch w celu zredukowania nieprzyjemnych zapachów.

Sharp KC A40EUW – sterowanie

Oczyszczaczem sterujemy za pomocą panelu. Urządzenie posiada tryby automatyczne. Sprawia to, że jeśli czujniki wykryją zanieczyszczenia, automatycznie zwiększą szybkość pracy oczyszczacza. Czujniki kontrolują także wilgotność powietrza. Wyłapują również drobinki związane z nieprzyjemnymi zapachami.

Do sterowania manualnego mamy panel na oczyszczaczu. Ustawimy tutaj parę trybów filtracji. Możemy włączyć nawilżanie lub jonizację. Nie ma jednak żadnej aplikacji ani pilota. Dla niektórych będzie wadą to, że muszą podchodzić do oczyszczacza, żeby coś zmienić. Jest też funkcja blokady rodzicielskiej.

Sharp KC A40EUW – cena

Przy tym oczyszczaczu musimy liczyć się z wydatkiem na poziomie około 1500 zł. Czy jest wart swojej ceny? Biorąc pod uwagę jego funkcje można spokojnie go polecić.

Sharp KC A40EUW – podsumowanie

Ten oczyszczacz to sprawdzone urządzenie. Koszty jego eksploatacji są niskie. Filtrów nie trzeba często wymieniać, ale musimy o nie dbać. Sprawdzi się do większości średniej wielkości pomieszczeń. Funkcja nawilżania jest tutaj wyjątkowo atrakcyjna, dodatkowo mamy jeszcze jonizację. Jeśli zastanawiamy się nad zakupem urządzenia 2w1 to będzie dobry wybór.

Jeśli posiadamy większe pomieszczenie to po prostu możemy zainteresować się wyższymi modelami.

Najlepsze oczyszczacze od Philips

Philips wyspecjalizował się w produkcji oczyszczaczy bez funkcji nawilżania. Jedynie jeden z ich modeli jest 2w1. Zazwyczaj oczyszczacze i nawilżacze są sprzedawane jako oddzielne urządzenia. Warto zwrócić uwagę na nowoczesny design oczyszczaczy od Phillips. Bez wątpienia technologie zastosowane w środku są również warte uwagi.

Philips AC3256/10

W naszym rankingu wzięliśmy pod uwagę jeden z popularniejszych modeli od Phillips. Zarówno jego cena jak i jakość wykonania sprawiają, że jest to godna uwagi pozycja na rynku oczyszczaczy powietrza.

Philips AC3256/10 – parametry

Co znajdziemy we wnętrzu tego ciekawie się prezentującego oczyszczacza? Przede wszystkim warto zainteresować się czujnikami. Te z technologią Areasense są niezwykle precyzyjne. Sterują one pracą całego urządzenia. Jeśli wykryją konkretne stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu to przyspieszą pracę oczyszczacza.

Ze względu na swoją moc, ten oczyszczacz może być wykorzystywany nawet w pomieszczeniach do 90 m2. Wydajność oczyszczacza oscyluje w granicach 397 m3/h. Sprawia to, że w tej cenie dostajemy bardzo wydajny sprzęt.

Urządzenie to posiada specjalny tryb antyalergenowy. Sprawia to, że alergeny są usuwane w jeszcze skuteczniejszy sposób.

Mamy tryb nocny, natomiast Phillips nie pracuje ciszej niż 33 dB. Niektórym może to przeszkadzać podczas snu. Szczególnie jeśli oczyszczacz będzie blisko łóżka.

Philips AC3256/10 – filtry

Czujnik Healthy Air sprawia, że w momencie w którym filtr nie nadaje się już do użycia, zostaniemy o tym poinformowani. Urządzenie przestanie również wtedy pracować do czasu wymiany filtrów.

Zastosowano technologię VitaShield IPS. Gruby filtr NanoProtect niezwykle skutecznie filtruje pyły PM 2.5 i PM 10. Jesteśmy w stanie odfiltrować również niektóre wirusy np. H1N1. Producent deklaruje, że jego filtry radzą sobie z PM 2.5 w ponad 99%. To bardzo dobry wynik, którym może pochwalić się również konkurencja.

Tak jak w niektórych urządzeniach, to również może poradzić sobie z nieprzyjemnymi zapachami i dymem papierosowym. Niweluje również część powstającego kurzu w pomieszczeniach.

Philips AC3256/10 – sterowanie

Niestety w tej wersji zabrakło funkcji WiFi. Natomiast za niewielką opłatą możemy kupić wyższe modele, które mogą łączyć się za pomocą sieci. Tradycyjnie do sterowania mamy panel na oczyszczaczu. W nim znajdziemy funkcje dotyczące trybów pracy, blokadę rodzicielską.

Oczyszczacz jest zbudowany w taki sposób, że na bieżąco widzimy czy w pomieszczeniu znajdują się jakieś szkodliwe pyły. Specjalny okrąg na środku Phillips informuje nas o tym kolorami.

Philips AC3256/10 – cena

Ten model kupimy już w okolicach 1500zł. Dodatkowym kosztem mogą być filtry, które trzeba wymieniać częściej niż w niektórych modelach u konkurencji. Płacimy tutaj nie tylko za markę, ale także za zastosowane technologie. Urządzenia dostaniemy w polskiej dystrybucji dlatego nie będzie problemów z gwarancją.

Philips AC3256/10 – podsumowanie

Ten oczyszczacz jest godny polecenia. Pomimo tego, że nie posiada funkcji nawilżania to ma bardzo zaawansowane filtrowanie. Pozbywa się nie tylko pyłów, ale również alergenów i niektórych wirusów. To solidna pozycja. Uwagę przyciąga również nowoczesny design. Nie każdemu będzie pasował, ale na pewno się wyróżnia wyglądem.

Najlepsze oczyszczacze od Daikin

W naszym rankingu oczyszczaczy nie możemy zapomnieć o Daikin. Czy wyróżnia się ta firma? Mają najwięcej i najbardziej nowoczesne filtry. Są szczególnie polecane dla alergików. Niestety wiąże się to z wyższymi kosztami zakupu.

Firma ta ma duże doświadczenie w produkcji sprzętu związanego z klimatyzacją i ogrzewaniem. Stąd może pozwolić sobie na zastosowanie najnowocześniejszych technologii w swoich urządzeniach.

Daikin MC70L

Daikin nie daje zbyt dużego wyboru co do swoich modeli. Możemy kupić ten lub wyższy, który posiada dodatkowo nawilżacz.

Daikin MC70L – parametry

To wyjątkowo wydajne urządzenie na poziomie 430 m3/h. Dodatkowo w najcichszym trybie pracuje z głośnością 16 dB. Umożliwia to spokojne spanie w jego pobliżu.

Jest na tyle wydajne, że bardzo szybko przefiltrujemy powietrze nawet w dużych pomieszczeniach w okolicach 90 m2.

Daikin MC70L – filtry

Daikin zastosował w swoim urządzeniu parę filtrów. Można powiedzieć, że pod tym względem wygrywają z konkurencją. Mamy tutaj filtr siatkowy, wstępny, plazmowy, elektrostatyczny, tytanowo-aparatowy, fotokatalityczny.

Oczywiście radzi sobie bez problemu z pyłami PM 2.5 i PM 10. Urządzenie filtruje grzyby, roztocza, i inne drobinki. Żywotność głównego filtra to około 2 lat. Reszta według deklaracji producenta powinna przetrwać do 10. Przy jego użyciu ilość kurzu w pomieszczeniu zauważalnie maleje.

Dla niektórych miłym dodatkiem będzie to, że oczyszczacz Daikin usuwa również nieprzyjemne zapachy, m.in. te pochodzące z dymu papierosowego.

Daikin MC70L – sterowanie

Urządzenie można sterować za pomocą pilota lub bezpośrednio przez przyciski, które są na nim umieszczone. To wygodne rozwiązanie. Możemy ustawić z odległości konkretne tryby, włączać lub wyłączać urządzenie. Dodatkowo możemy skorzystać z blokady rodzicielskiej.

Daikin MC70L- cena

Ten model kupimy w okolicach 1700 zł. Jeśli chcielibyśmy mieć urządzenie bardziej wydajne to musimy liczyć się z wydatkiem na poziomie ponad 2100 zł. Na urządzenia dostajemy aż 3 letnią gwarancję. Koszty mogą jednak wzrosnąć jeśli przyjdzie nam wymieniać filtry w tym oczyszczaczu.

Daikin MC70L – podsumowanie

To bardzo zaawansowane urządzenie. Szczególnie dobre dla alergików. Filtruje nie tylko pyły, ale też wszelkie alergeny i bakterie. Wadą może być wyższa cena, brak nawilżacza, ale pod względem filtracji to świetne rozwiązanie.