Istnieje wiele źródeł smogu. Jednak wbrew obiegowej opinii, że to samochody są jego główną przyczyną, musimy zwrócić swoją uwagę w innym kierunku. Główne źródło to tzw. niska emisja. Bierze się ona głównie ze spalin, które powstają w przydomowych kotłach i piecach. W Polsce w dalszym ciągu spalany jest również węgiel niskiej jakości. W połączeniu z używanymi urządzeniami bez atestów, efekt jest spotęgowany.

Wśród najważniejszych źródeł smogu możemy wymienić:

Gospodarstwa domowe

Gospodarstwa domowe odpowiedzialne są za niską emisję. Generują większość pyłu zawieszonego, który jest szczególnie niebezpieczny dla ludzi. Problem potęgują śmieci, które są często spalane w prymitywnych piecach.

Co roku, w dalszym ciągu, w Polsce sprzedawane są setki tysięcy kotłów na węgiel. Szczególnie niebezpieczne są te, które nie spełniają określonych standardów..

W Polsce nie obowiązują standardy emisyjne dla kotłów, które są wykorzystywane do ogrzewania gospodarstw domowych. Używane są one nawet paręnaście lat. Dlatego tak ważna jest w przyszłości ich wymiana i zwiększanie świadomości właścicieli domów. W niektórych częściach Polski istnieją specjalne fundusze dotujące wymianę starych pieców. Ma to realny wpływ na poprawienie się jakości powietrza. Jednak w dalszym ciągu jest tego za mało.

Przemysł

W zauważalnej mierze, za zanieczyszczenia odpowiada także przemysł ciężki. Szczególne znaczenie ma tutaj energetyka węglowa. Huty i inne zakłady tego typu mają znaczenie dla emisji pyłów. Istnieje coraz więcej alternatywnych źródeł energii. Natomiast wiąże się to z kosztami i uzyskaniem odpowiednich pozwoleń.

Polska nie doczekałą się jeszcze energii pochodzącej z elektrownii atomowych. Pozyskujemy ją głównie z elektrowni węglowych, które nie są najlepsze dla naszego środowiska.

Transport

Oczywiście samochody i transport publiczny też odpowiadają za zanieczyszczenie powietrza. Biorąc pod uwagę, że ilość pojazdów spalinowych rośnie. Zatłoczone i zakorkowane miasta posiadając oraz większy problem. Z pomocą przychodzi tutaj często usprawnianie komunikacji miejskiej. Najbardziej szkodliwe są samochody z silnikami diesla. Emitują one znaczącą część pyłu zawieszonego.

Najgorzej jest w sezonie grzewczym. W badaniach z sezonu 2015/2016 naukowcy z krakowskiego AGH udowodnili, że najwięcej smogu generują regiony z zabudową w postaci domów jednorodzinnych. Szczególnie źle było w okresach bezwietrznych. Problem w małopolsce jest coraz bardziej odczuwalny i zauważalny.