Toksyczny dym z pożarów w Kanadzie dotarł nad Polskę

704 views
1 min read
Chmura dymu z pożarów w Kanadzie dotarła nad Polskę – mapa przedstawiająca zasięg toksycznej chmury.

Chmura dymu nad Polską – pożary w Kanadzie wpływają na powietrze w naszym kraju

Trwające od wielu tygodni pożary lasów w Kanadzie znacząco wpływają na jakość powietrza na całym świecie, nie tylko w Ameryce Północnej. Według najnowszych danych udostępnionych przez Copernicus Atmosphere Monitoring Service, dym z tych pożarów przekroczył Ocean Atlantycki i dotarł do Europy. W ciągu najbliższych godzin ma pojawić się również nad Polską.

Pożary w Kanadzie – miliony hektarów lasów poszły z dymem

Rozległe pożary lasów, które rozpoczęły się w Kanadzie w drugiej połowie maja, doprowadziły do spalenia 8 milionów hektarów lasów. Do 26 czerwca kanadyjskie służby zarejestrowały 492 pożary, z czego 257 – niekontrolowane. Palące się całe połacie lasów spowodowały rekordowe emisje dwutlenku węgla przekraczające 100 megaton na miesiąc, co z kolei doprowadziło do powstania szybko przemieszczającej się ogromnej chmury toksycznego dymu.

Pożar lasu w Kanadzie.

Dym z Kanady nad Europą

W ostatnich dniach dym z kanadyjskich pożarów pokonał Atlantyk, pokrywając część Europy. Według ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej, w środę chmura dotarła nad Irlandię, Francję oraz Hiszpanię. Prognozuje się, że w najbliższych dniach przemieści się na wschód, a pod koniec tygodnia znajdzie się nad Polską. Na szczęście, po przebyciu tysięcy kilometrów nie jest już tak skoncentrowany i jego szkodliwość jest zdecydowanie mniejsza, niż początkowo.

Chmura dymu z Kanady nad Polską

Dym z kanadyjskich pożarów nad Polską znajdzie się w piątek, 30 czerwca 2023 roku. Chmura pojawi się najpierw nad zachodnimi regionami naszego kraju – dotrze do nas bowiem znad Niemiec. W godzinach wieczornych chmura przykryje już całą Polskę. Jeżeli warunki pogodowe się nie zmienią, dym powoli zacznie opuszczać Polskę w sobotę – tego dnia będzie się jeszcze utrzymywał nad południowymi i wschodnimi województwami.

W czasie obecności chmury dymu nad Polską będziemy mogli zaobserwować intensywniejsze, niż zazwyczaj wschody i zachody Słońca, ponieważ promienie świetlne będą się załamywać w drobinkach powstałych w wyniku niepełnego spalania drewna.

W piątek i sobotę polecamy ograniczyć czas przebywania na powietrzu do niezbędnego minimum. Warto również uruchomić oczyszczacz powietrza, jeżeli się go posiada oraz kontrolować stopień zanieczyszczenia powietrza przeznaczonymi do tego czujnikami.

Previous Story

Rekordowy smog nad Nowym Jorkiem przez pożary w Kanadzie