Czy rzeczywiście myślimy o przyszłości naszych dzieci? Biorąc pod uwagę to co niektórzy wyprawiają wpływając na zanieczyszczenie powietrza można wysnuć różne wnioski. Na szczęście coraz częściej spotykane są działania oddolne. Liczne fundacje i grupy poruszają temat smogu. Dodatkowo rząd i regionalne władze również zaczęły interesować się tym tematem. W końcu czyste powietrze jest dobrem wspólnym o które należy dbać.
Jak szkodzimy swoim dzieciom
Szczególnie w porze sezonu grzewczego problem jest najbardziej zauważalny. Wtedy stężenie pyłów jest największe. Biorąc pod uwagę, że dzieci oddychają z większą częstotliwością niż dorośli, są jeszcze bardziej narażone na negatywny wpływ smogu. Znaczenie ma też to, że dzieci często oddychają przez usta, a nie przez nos. To dodatkowo wpływa na negatywny odbiór zanieczyszczonego powietrza.
Jak chronić dzieci przed smogiem
Wbrew pozorom wywożenie dzieci na wieś w zimie wcale nie musi być takim dobrym pomysłem. Szczególnie jeśli mamy na celu zaczerpnięcie świeżego powietrza. To miejsca, w których limity stężenia pyłów w powietrzu potrafią być przekroczone o pareset procent. Wynika to z wykorzystywanych pieców i materiałów jako paliwo. Zdarza się, że piece są przestarzałe, ludzie nie potrafią palić lub palą śmieciami.
Ograniczenie kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem to jeden ze sposobów ochrony dzieci. Warto też korzystać w domu z oczyszczaczy i nawilżaczy. Coraz więcej przedszkoli i żłobków inwestuje w sprzęt do oczyszczania powietrza. Problem może zostać zniwelowany jeśli w Polsce mniej osób będzie paliło w trujących piecach. Niska emisja szkodzi najbardziej. Należy monitorować jakość powietrza i ograniczać wychodzenie na zewnątrz jeśli normy zostają przekroczone.
Choroby układu oddechowego
Związek zanieczyszczonego powietrza z chorobami jest dość silny. Dzieci mogą nie tylko dostać choroby układu oddechowego. Smog ma wpływ na układ odpornościowy i krwionośny. Często wpływa też negatywnie na układ nerwowy. Rozwijają się również liczne alergie. Noworodki, które przebywały w niekorzystnym środowisku w czasie ciąży posiadają mniejszą masę. Są bardziej podatne na zapalenie płuc.
Przyszłość naszych dzieci
Świadomość dotycząca smogu w Polsce się poprawia. Wiele miast wprowadza odpowiednie przepisy i regulacje mające na celu walkę z zanieczyszczonym powietrzem. Z jednej strony wymiany pieców dostają dofinansowanie. Z drugiej ci, którzy się nie dostosują są karani mandatami. Edukacja społeczeństwa zmierza w dobrym kierunku. Coraz więcej osób jest świadoma istnienia problemu. Zmiany potrwają latami. Dlatego przyspieszenie ich będzie korzystne dla naszych dzieci, które potem same powinny zadbać o środowisko.