Jaki oczyszczacz warto zainstalować w żłobku lub przedszkolu?
Na szkodliwe działanie zanieczyszczeń powietrza w tym pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, a także wirusów, bakterii, zarodników pleśni i grzybów czy innych alergenów w szczególności narażone są dzieci, dlatego zakup oczyszczacza powietrza do żłobka lub przedszkola to absolutna konieczność.
Problem zanieczyszczonego powietrza w żłobkach i przedszkolach spędza sen z powiek rodziców pozostawiających tam swoje pociechy. Pocieszeniem jest fakt, iż w coraz większej liczbie placówek instalowane są oczyszczacze powietrza, na które między innymi składają się rodzice.
Jaki oczyszczacz powietrza pozwoli poprawić stan zdrowia dzieci w żłobkach i przedszkolach?
Kupując oczyszczacz powietrza do żłobka, przedszkola, a nawet domu, w którym przebywają małe i często chorujące dzieci, konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na wydajność urządzenia oraz rodzaj filtrów, w które zostało ono wyposażone.
Przede wszystkim należy kierować się tutaj zasadą, że kupujemy urządzenie przeznaczone do pomieszczeń o kubaturze około 2 razy większej niż to, w którym ma ono pracować. Jest to niezwykle ważne, gdyż aby oczyścić powietrze z nagromadzonych w nim zanieczyszczeń organicznych oraz patogenów musi ono pracować niemal na okrągło.
Filtry HEPA i aktywny filtr węglowy, czyli filtracja na najwyższym poziomie
Oczyszczacz posiadający filtr, a najlepiej kilka filtrów HEPA i dodatkowy filtr węglowy to najlepsze rozwiązanie do każdego przedszkola i żłobka. Tak wyposażony oczyszczacz pochłania nie tylko pyły zawieszone, bakterie, wirusy i wszelkie alergeny, ale także doskonale radzi sobie z lotnymi związkami organicznymi i drażniącymi zapachami.
Oczyszczacz powietrza do żłobka i przedszkola powinien posiadać także wysoki stopień przepływu powietrza, który w bezpośredni sposób wpływa na jego wydajność. Dobrze, aby przepływ powietrza przez urządzenie można było regulować względem określonej sytuacji np. w okresie grzewczym ustawić na maksymalną moc, a w okresie letnim zmniejszać jego wydajność.
Oczyszczacze wodne nie nadają się do żłobków i przedszkoli!
Oczyszczacz wodny nie nadaje się do przedszkola ani żłobka z kilku powodów. Przede wszystkim trudno zadbać o jego nienaganną czystość i z czasem rozwijają się w nim groźne zarodniki grzybów oraz pleśni, a sama woda jest także doskonałym podłożem do namnażania się chorobotwórczych drobnoustrojów. Poza tym oczyszczacze wodne charakteryzują się znacznie mniejszą wydajnością niż oczyszczacze mechaniczne, a to właśnie wydajność decyduje o efektywności pracy tego typu urządzeń.
Podstawowe cechy dobrego oczyszczacza powietrza do żłobków i przedszkoli:
• Wysoka wydajność;
• Filtracja mechaniczna;
• Wysokiej jakości filtry HEPA, filtr węglowy oraz dodatkowe filtry wstępne;
• Brak funkcji nawilżania powietrza;
• Cicha praca;
• Możliwość regulowania prędkości przepływu powietrza.
Kupując oczyszczacz powietrza do pomieszczeń, w których przebywają małe dzieci, warto zwrócić także uwagę na jego gabaryty i wagę – ze względu na fakt, iż oczyszczacz musi stać w miejscu umożliwiającym swobodny przepływ powietrza, należy urządzenie w odpowiedni sposób zabezpieczyć przed dziećmi.
Ważne! Żaden nawet najdroższy oczyszczacz powietrza nie jest w stanie usunąć zanieczyszczeń z dużej przestrzeni, jeżeli dodatkowo jest ona podzielona na mniejsze pomieszczenia. Z tego względu w każdej sali w przedszkolu i żłobku należałoby ustawić urządzenie gwarantujące wydajność 2 razy większą niż jego kubatura. Jest to spory koszt, jednak taka inwestycja w zdrowie dzieci naprawdę się opłaci nie tylko w kontekście ochrony najmłodszych przed dostającym się do wnętrza budynków smogiem, ale także szalejącymi w przedszkolach infekcjami sezonowymi i chorobami zakaźnymi.