Monitoring jakości powietrza – czujniki, sensory, mierniki

687 views
2 mins read
miernik-jakosci-powietrza

Rosnąca świadomość dotycząca smogu sprawiła, że nastąpił wyścig zbrojeń. Coraz więcej osób zaopatruje się w swoje czujniki jakości powietrza. Chcą mieć kontrolę nad tym co dzieje się w ich okolicy. Często takie mierniki łączą się z zewnętrzną bazą dzięki czemu pomiary są dostępne online dla większej liczby osób.

Gdzie znajduje się najwięcej czujników

Pod względem ilości pomiarów bez wątpienia wygrywa Kraków. Świadomość dotycząca problemu smogu jest tutaj na bardzo wysokim poziomie. Niestety zanieczyszczenie jest na równie dużym. Często przekraczane normy spowodowały, że ludzie chcą widzieć co dzieje się w okolicy. Dzięki pomiarom udowodniono, że Kraków sam w sobie nie jest głównym generatorem szkodliwych pyłów. Problem stanowią okoliczne wsie i miasteczka. Dodatkowo utrudniony jest przepływ powietrza. Kraków znajduje się w niecce, dlatego wszystkie zanieczyszczenia wędrują ku miastu.

Jakie czujniki są najpopularniejsze

Możemy wyróżnić parę rozwiązań. Airly, Looko2 to firmy, które wyspecjalizowały się w produkcji mierników jakości powietrza. Dodatkowo łączą je z mapami, które są ogólnie dostępne. Należy pamiętać też o oficjalnych sensorach GIOŚ. To już rozwiązania stosowane przez urząd, wyjątkowo czułe. Do codziennych pomiarów wystarczają jednak czujniki dostępne na polskim rynku.

Ceny wahają się w granicach 500-1500zł. Należy jednak pamiętać, że kupując oczyszczacz powietrza, często wyposażony jest on w funkcję podawania dokładnego stężenia pyłów PM 2,5. Niektóre z nich posiadają dodatkowo aplikację mobilną, tak jest w przypadku Xiaomi. Różnica w wyborze polega na tym, że niektórzy chcą dodatkowo mierzyć nie tylko to co dzieje się w domu lub mieszkaniu, ale też to, co wydarza się na zewnątrz.

Wybór odpowiedniego czujnika

Przede wszystkim czujnik powinien spełniać podstawową funkcję – mierzenie najbardziej szkodliwych pyłów PM 2,5. Dodatkiem będzie pomiar PM 10. Miłym dodatkiem jest możliwość odczytu nawilżenia powietrza. Ta informacja umożliwia nam podjąć decyzję czy potrzebujemy nawilżacza. Na szczęście często w oczyszczaczach istnieje funkcja nawilżania. Włącza się w momencie, kiedy czujnik stwierdzi, że nawilżenie spadło do zbyt niskiego poziomu. Idealna wilgotność powietrza powinna oscylować pomiędzy 45 a 55. Skrajnymi granicami jest 40 i 60. Na rynku znajdziemy czujniki, które mierzą dodatkowo temperaturę i ciśnienie. Wybór powinien być podyktowany naszymi aktualnymi potrzebami. Jeśli nie zainwestujemy we własny czujnik możemy skorzystać z map jakości powietrza w okolicy. Niestety nie w każdym miejscu znajduje się tak dużo czujników jak w Małopolsce.

 

Previous Story

Chore dzieci czyli najbardziej wrażliwi na smog

Next Story

Smog a zwierzęta