Smog a zwierzęta

500 views
1 min read
smog-zwierzeta

Znamy już negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na ludzi. Czy nie zapomnieliśmy jednak o naszych małych przyjaciołach? Smog jest równie niebezpieczny dla zwierząt. Powinniśmy więc odpowiednio o nie zadbać.

Jak chronić zwierzęta przed smogiem

Skuteczną metodą jest zadbanie o czyste powietrze w naszym domu. Instalowanie systemów rekuperacyjnych do mechanicznego filtrowania powietrza to jedno z rozwiązań. Nie należy jednak do tanich. Metodą, która da efekt i nie zrujnuje naszego budżetu to zakup oczyszczaczy powietrza. Są w stanie nie tylko skutecznie odfiltrować powietrze ze szkodliwych pyłów. Mogą również wpływać na wilgotność powietrza. Wbudowane czujniki na żywo mierzą stężenie PM 2,5 w powietrzu.

Smog na zewnątrz

Niestety nie istnieją maseczki przeciwsmogowe dla zwierząt. Dlatego w ten sposób nie uchronimy naszych psów, z którymi chodzimy na spacery. Należy uważać też na to, że stężenie szkodliwych pyłów jest największe przy ziemi. Oznacza to, że zwierzęta są szczególnie narażone. Dlatego przed wybraniem się na spacery lub wypuszczaniem naszych zwierząt na zewnątrz, powinniśmy sprawdzać stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy. Służa do tego mapy dostępne online i prognozy.

Weterynarze biją na alarm

Coraz więcej zwierząt pojawia się w przychodniach weterynaryjnych. Szczególnie w okresie zimowym mają problemy z zapaleniem spojówek. Jest więcej zachorowań na nowotwory. Stwierdzono też częstsze przypadki zapalenia płuc u zwierząt. Widać, że zanieczyszczone środowisko odbija się negatywnie na ich zdrowiu.

W przypadku kotów mamy coraz więcej przypadków astmy. Subiektywne wrażenie pokazuje, że obecnie choruje więcej zwierząt niż kiedyś. Warto po spacerze wykąpać psa. Spłuczemy z niego w ten sposób zanieczyszczenia. Należy uważać szczególnie w sezonie grzewczym.

Niestety nie ustrzeżemy się przed smogiem. Należy walczyć z przyczynami a nie skutkami. W praktyce nasze zwierzęta mogą być bezpieczne w domu, jeśli stosujemy oczyszczacze powietrza. Psy mogą zaszkodzić sobie nawet bieganiem po podwórku. Jeśli stężenie szkodliwych pyłów PM 2,5 jest wysokie.

Previous Story

Monitoring jakości powietrza – czujniki, sensory, mierniki

Next Story

Smog i zanieczyszczone powietrze w Bielsku-Białej