Smog i zanieczyszczone powietrze w Bielsku-Białej

224 views
1 min read

Nie od dziś wiadomo, że regionem o którym wyjątkowo często słyszymy o smogu jest Małopolska. Jak wygląda sytuacja w pozostałych częściach kraju. Czy czasem lokalne władze nie chcą przemilczeć tematu? Na szczęście rosnąca świadomość społeczeństwa wymusza podjęcie konkretnych działań. Szczególnie jeśli chodzi o walkę z zanieczyszczonym powietrzem.

Zanieczyszczony śląsk

W Bielsku-Białej występują trzy punkty pomiaru jakości powietrza. Znajdziemy je na ul. Kossak-Szczuckiej, Sterniczej 4 i przy hotelu President. Pomiary wskazują, że w okolicy istnieje problem związany ze smogiem. Normy są przekraczane. Oczywiście problem dotyczy głównie okresu grzewczego. Wtedy tzw. niska emisja jest najbardziej dotkliwa. Piece, kotły oraz palenie śmieciami przyczynia się do powstawania szkodliwych pyłów. Coraz więcej osób inwestuje we własne czujniki smogu. Chcą mieć kontrolę nad tym, co dzieje się przy ich domu lub mieszkaniu. Dane trafiają do ogólnodostępnych map zanieczyszczonego powietrza i są dostępne dla zainteresowanych osób.

Koalicja antysmogowa

Organizacje niezależne robią coraz więcej w sprawie walki ze smogiem. Koalicja antysmogowa z Bielska-Białej tworzy różne happeningi i wydarzenia mające na celu zwiększanie świadomości dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza. Poprawa obecnego stanu leży w interesie wszystkich. Powinniśmy chronić zarówno dzieci, osoby starsze, siebie samych jak i nasze zwierzęta. Takie organizacje powodują, że wymuszane jest podjęcie działań przez okoliczne władze.

Duże znaczenie ma też fanpage Bielski Alarm Smogowy. Wyłapuje on i dokumentuje miejsca, które przyczyniają się do powstawania smogu. Edukacja jest tutaj niezwykle istotna. Niektóre osoby nie mają świadomości tego jak bardzo szkodzą sobie i środowisku w swoim otoczeniu.

Systematyczna poprawa

Okazuje się, że na śląsku jakość powietrza ulega poprawie. Nie są to dynamiczne zmiany, ale takie, które można odnotować. Wynika to z rosnącej świadomości. Coraz więcej osób wymienia piece na mniej szkodliwe. Rząd też bardziej skrupulatnie przygląda się źródłom powstawania smogu. Osoby prywatne dostają dofinansowanie na wymianę kotłów. Jeszcze sporo pracy dotyczącej zmiany przyzwyczajeń i mentalności mieszkańców.

Previous Story

Smog a zwierzęta

Next Story

Smog w Warszawie