Smog w Warszawie

344 views
2 mins read
smog-warszawa

Jak bardzo cierpi Warszawa z powodu smogu? Okazuje się, że czujniki dość często notują przekroczenie norm. Te z kolei i tak są zawieszone dosyć wysoko. Problem powstaje szczególnie wtedy, kiedy na zewnątrz temperatura zaczyna spadać. Wtedy do atmosfery wydzielane jest najwięcej pyłów z niskiej emisji.

Fatalna sytuacja Warszawy

Szczególnie dotyczące są pyły PM 2,5 i PM 10. To właśnie one niekorzystnie wpływają na organizm człowieka i zwierząt. Sytuacja nie jest tak tragiczna jak na południu Polski, ale z pewnością jest odczuwalna i można stwierdzić, że Warszawa to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.

Skąd się bierze warszawski smog?

Zauważalną przyczyną zanieczyszczeń jest palenie w piecach węglowych. Dochodzi tutaj wykorzystywanie do ogrzewania śmieci. Dodatkowo często osoby, które z nich korzystają, nie potrafią dobrze palić. W przypadku pieców najlepiej jest rozpalać od góry. Dzięki takiemu rozwiązaniu mniej kopcimy. Dodatkowo paliwo spala się w sposób bardziej wydajny.

W Warszawie straż miejska wzięła się do pracy. Jest coraz więcej skutecznych interwencji dotyczących zatruwania powietrza. Mandaty sypią się już w setkach. Najważniejsze, że odpowiedzialne osoby zgłaszają miejsca w których dochodzi do naruszenia prawa. Czyste powietrze to dobro wspólne, dlatego temat jest tak istotny. Truciciele nie szkodzą tylko sobie, ale też całej okolicy. Często niestety mamy do czynienia z brakiem świadomości.

Edukacja smogowa w Warszawie

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z problemu związanego ze smogiem. Poznajemy jego źródła i wiemy jak skutecznie z nim walczyć. Na szczęście sprawą zainteresowały się też media. Te z kolei wymusiły na urzędach rozpoczęcie działań. Stąd mamy więcej kontroli. Dodatkową motywacją dla ludzi, którzy chcą ograniczyć wydzielanie szkodliwych substancji utworzono specjalne programy. Mają one na celu dofinansować wymianę pieców oraz kotłów.

Ściganie źródeł smogu w dalszym ciągu się rozwija. Służby posiadają mobilne laboratoria. Niestety jest ich w dalszym ciągu za mało. Niektórzy wpadli na pomysł kontroli smogu z wykorzystaniem dronów. Jest to nie tylko innowacyjne, ale też dość ryzykowne.

W kolejnych latach z pewnością możemy spodziewać się zwiększania świadomości ludzi dotyczącej czystego powietrza. Walczymy tutaj nie tylko o swoją przyszłość, ale także o przyszłość swoich dzieci. Nagłaśnianie problemu przynosi efekty. We własnym zakresie bardziej świadome osoby zaopatrują się w oczyszczacze powietrza i specjalne czujniki. Stan powietrza można monitorować na mapach dostępnych online.

Gdzie sprawdzać stan smogu w Warszawie

W Warszawie powstaje coraz więcej amatorskich stacji pomiaru smogu. Takie oddolne akcje powodują, że jesteśmy w stanie sprawdzać na mapach konkretne odczyty dla danej dzielnicy czy też ulicy. Ludzie coraz częściej inwestują w mierniki smogu, które łączą się z ogólnodostępnymi mapami.

Urzędy też pilnują poziomu zanieczyszczeń. Funkcjonuje strona urzędu miasta stołecznego Warszawy. Jest nim Warszawski Indeks Powietrza. Możemy tam sprawdzić jakość powietrza dla paru punktów miasta. Dostaniemy także wskazówki jak się zachowywać w danym czasie. Czy powinniśmy ograniczyć aktywność fizyczną lub przebywanie na zewnątrz. http://wip.um.warszawa.pl/

Kolejne źródło dostarczane jest przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

http://aqicn.org/city/poland/mazowieckie/warszawa/marszalkowska/pl/

Niezależnie od wykorzystywanego źródła powinniśmy sprawdzać stan powietrza w naszej okolicy. Smog szkodzi nam w sposób bezpośredni dlatego trzeba być świadomym jego występowania. Odczyty dotyczące konkretnych regionów powodują, że akcje dotyczące identyfikowania trujących kominów mogą zostać tam podjęte i występować częściej.

Previous Story

Smog i zanieczyszczone powietrze w Bielsku-Białej

Next Story

Drony walczą ze smogiem