Smog we Wrocławiu. Jakość powietrza na dolnym śląsku.

312 views
3 mins read

Czy Wrocław jako jedno z większych miast w Polsce również jest dotknięte problemem smogu? Z pewnością nie jest od niego wolny. Jednak czy problem jest na tyle zauważalny żeby wymusić większą aktywność w jego zwalczaniu to już osobna kwestia.

Jakość powietrza we Wrocławiu

Zdarza się, że czujniki wskazują najgorsze powietrze nie tylko w Polsce, ale nawet w Europie! Wrocław ma problem ze smogiem. Tak jak Kraków i inne miasta. Szczególnie nasila się to w sezonie grzewczym. Jest odczuwalne nie tylko przez stacje pomiarowe, ale też przez ludzi. Powietrze po prostu śmierdzi. Winowajcą jest tzw.niska emisja. Spowodowana paleniem w piecach. Często ludzie palą śmieciami i w starych piecach. Takie połączenie sprawia, że do atmosfery przedostają się pyły PM10 i PM2,5.

Zdarzały się przypadki nawet 7-krotnego przekroczenia norm. Takie nieprawidłowości w zimie 2018 roku wykryła stacja pomiarowa przy ul. Korzeniowskiego. Takie zanieczyszczenia sprawiają, że nie powinno wychodzić się nawet z domu. Niestety we Wrocławiu niektóre pomiary wskazywało gorsze powietrze niż nawet w Krakowie, który jest bardzo zanieczyszczonym miastem.

Jak mierzona jest jakość powietrza

W takich miastach jak Wrocław działają również stacje pomiaru Inspekcji Ochrony Środowiska. Dane są zbierane i analizowane. Takie stacje mierzą głównie pyły zawieszone takie jak PM 10 oraz PM 2,5, które są najbardziej szkodliwe dla ludzkiego układu oddechowego.

Dodatkowo mierzy się stężenie dwutlenku siarki, dwutlenku azotu oraz węgla. Mierzony jest też benzen i ozon. Na podstawie wszystkich wyników wyliczany jest “Polski Indeks Jakości Powietrza”. Skala jest sześciostopniowa w tym wyróżniamy stany:

  • Bardzo dobry
  • Dobry
  • Umiarkowany
  • Dostateczny
  • Zły
  • Bardzo zły

Osoby prywatne również mogą sprawdzić stan zanieczyszczenia w swojej okolicy. W tym celu mogą zakupić takie mierniki jak Airly albo Look2. Mają mniej dokładne pomiary niż stacje diagnostyczne, ale są w stanie pokazać nam pewien obraz sytuacji. Przekłamanie może wynikać z tego, że są mniej odporne na warunki atmosferyczne. Często ich pomiar potrafi zakłócić mgła.

Pomiary wewnątrz pomieszczeń mogą zapewnić oczyszczacze powietrza, które często mają wbudowany czujnik. Pozwala on także na włączanie się urządzenia w odpowiednim momencie. Właśnie wtedy kiedy zostanie wykryte zanieczyszczenie w powietrzu. Pozwala to także na zaoszczędzenie energii elektrycznej. Wyświetlacze na oczyszczaczach potrafią pokazywać konkretne stężenie zanieczyszczeń. Tańsze modele pokazują informacje w prostszej formie np. kolorów.

Szkodliwość smogu

Wiadomym jest, że smog szkodzi. Szczególnie długotrwałe przebywanie na terenach z zanieczyszczonym powietrzem może prowadzić do wielu powikłań. Dzieci są jeszcze bardziej narażone na utratę zdrowia. Dlatego niektóre miasta kupują oczyszczacze powietrza dla przedszkoli, szkół i żłobków. Pozwala to na doraźne ustrzeżenie najmłodszych przed efektem smogu. Długotrwałe narażenie na smog to ryzyko nowotworów, chorób układu odpornościowego, oddechowego.

Sezonowość smogu we Wrocławiu

Problem powtarza się co roku. Wraz z nadejściem sezonu grzewczego miasto spowija mgła. Dlatego tak ważne jest uświadamianie mieszkańców o szkodliwości smogu oraz o stosowaniu metod jego zwalczania. Profilaktyka to korzystanie z oczyszczaczy powietrza. Strategia długoterminowa to liczne akcje mające na celu usprawnienie korzystania z pieców. Edukacja mieszkańców oraz systemy dopłat.

Co władze robią ze smogiem we Wrocławiu?

Już ponad 150 oczyszczaczy trafiło do wrocławskich żłobków. Władze chcą też zwolnić z części podatków osoby, które podłączą do swoich domów nowe źródła energii. Świadomość jest ważna. Szczególnie, że leczenie mieszkańców wyjdzie znacznie drożej niż profilaktyka. Miasto chce ograniczyć także ilość ciężarówek. Chcą też więcej polewaczek na mieście. Powoduje to mniejsze pylenie, a co za tym idzie powietrze jest mniej zanieczyszczone. Normy powietrza są przekraczane zbyt często. Dlatego miasto zaczęło walkę ze smogiem.

Tablice informacyjne, które stoją na przystankach będą informowały o zanieczyszczeniu powietrza. To istotne szczególnie dla osób starszych oraz naszych dzieci. Informacje te pomogą podjąć decyzję o ograniczeniu przebywania na zewnątrz.

Previous Story

Jaki oczyszczacz powietrza na smog

Next Story

Smog w Wieliczce