Smog w Wieliczce

259 views
2 mins read
smog-samochody

To, że smog z Krakowa ma wpływ na ten z Wieliczki i na odwrót to wiadomo. To, że Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast też. Natomiast jak jest z tym smogiem dokładnie w Wieliczce? Z jakimi problemami rzeczywiście mierzy się to miasto.

Przekraczanie norm

Wieliczka jest położone nieco nad Krakowem. Co teoretycznie powinno sprawiać, że jest tam mniej zanieczyszczeń. Niestety pomiary prowadzone w okresie grzewczym od listopada wskazują przekroczone normy. W 2015 i 2016 roku ilość pyłów PM10 w powietrzu oscylowała przy wartościach 300-500 mikrogramów na metr sześcienny. Przy normie dobowej w okolicach 50.

Skąd ten smog?

Najwięcej smogu znajdziemy w tej części Wieliczki, która sąsiaduje z Nową Hutą. Im dalej tym sytuacja znacznie się poprawia. W samym mieście jak i w jego okolicach są pyły PM 2,5 i PM 10 pochodzące z niskiej emisji. Mowa tutaj o ogrzewaniu domów piecami. Te piece często są stare i wykorzystuje się w nich śmieci. Dodatkowo problem potęguje sposób rozpalania. Brak świadomości ma rzeczywisty wpływ na powstawanie smogu. Jest to szczególnie widoczne w okresie grzewczym. Nie każdego stać na wymianę pieca. Problem dodatkowy to właśnie brak świadomości i odpowiedzialności. Pomimo wprowadzania mandatów i dopłat do pieców dalej pozostaje wielu, których nie da się przekonać.

Najważniejsze jest, aby liczba pieców, które generują zanieczyszczenia, ciągle malała. To one w większości przypadków są sprawcami większości smogu. Nie bez winy pozostają samochody i fabryki, ale ilość robi tutaj różnicę.

Jak gmina walczy ze smogiem

Z roku na rok wprowadzane są kolejne inwestycje. Już przed 2016 rokiem w ekologiczne ogrzewanie zostało zaopatrzonych paręnaście szkół. Było to możliwe dzięki środkom z Unii Europejskiej. Miasto postawiło również na zatrudnianie ekodoradców, którzy mają pomóc i edukować mieszkańców.

Montaż oczyszczaczy w miejscach, w których przebywają najmłodsi jest dobrym startem. To właśnie dzieci są najbardziej narażone na negatywne skutki przebywania w niesprzyjającym środowisku. Ich organizmy nie wykształciły jeszcze pewnych mechanizmów ochronnych.

Jak radzą sobie ludzie

Jednym z najlepszych sposobów na walkę ze smogiem jest zmiana miejsca zamieszkania. Niestety w większości przypadków ta opcja już na samym początku odpada. Pozostaje nam zakup oczyszczacza powietrza. To skutecznie sprawia, że powietrze w naszym domu staje się czystsze. Nie jesteśmy wtedy uzależnieni od tego co dzieje się na zewnątrz. Coraz więcej mieszkańców inwestuje w zakup mierników zanieczyszczeń. Z tych urządzeń korzystają internetowe mapy smogu. Takie rozwiązanie pozwala sprawdzać aktualny stan pyłów w naszym najbliższym otoczeniu.Te sygnały kładą też naciski na lokalne władze.

Coraz większa świadomośc prowadzi do podjęcia działań. Na zewnątrz mamy ograniczoną możliwość ochrony. Producenci masek przeciw smogowych mogą być tutaj pewnym rozwiązaniem. Nie zawsze są jednak praktyczne chociaż spełniają swoje zadanie.

Na ratunek przychodzi kopalnia

Okazuje się, że pomimo niesprzyjających warunków na powierzchni, to pod ziemią jest już całkowicie inaczej. Wieliczka może wykorzystać swoją kopalnię dla leczenia ludzi, którym smog w jakimś stopniu zaszkodził. Panują tam stabilne warunki klimatyczne. Pomaga wysoka wilgotność powietrza w przedziale 60-75%. Występuje też wysoka jonizacja. Taka rehabilitacja naszych płuc odbywa się nawet 135 metrów pod powierzchnią ziemi. Cały cykl może trwać od 2 tygodni do niecałego miesiąca. Sami pacjenci trenują w tym czasie swój oddech. Uczą się lepiej wykorzystywać swoje płuca. Takie rehabilitacje są refundowane przez NFZ.

Previous Story

Smog we Wrocławiu. Jakość powietrza na dolnym śląsku.

Next Story

Sezon smogowy