Sezon smogowy

272 views
3 mins read
jaki-oczyszczacz-do-domu

Kiedy w Polsce trwa sezon smogowy? Czy jest to uzależnione od miasta w którym się znajdujemy, a może konkretnego regionu. Pomimo wielu akcji antysmogowych, wymiany pieców i zwiększania świadomości to problem smogu ciągle występuje. Niestety zaczyna się on wraz z nadejściem pierwszych ochłodzeń.

Październik początkiem smogu

W naszym kraju powtarza się pewien scenariusz. Wraz z nadejściem pierwszych spadków temperatur wszyscy zaczynają grzać. Problemem nie jest zazwyczaj ciepło z MPEC chociaż i tutaj zdarzają się awarie w ciepłowniach i wydostanie szkodliwych pyłów do atmosfery. Problem natomiast stanowią osoby, które samodzielnie ogrzewają swoje domy. W dalszym ciągu świadomość wielu ludzi jest niska. Nie potrafią rozpalać swojego pieca. Przez co już na starcie z komina wydostaje się czarny dym. Druga sprawa jest taka, że często palą tanim materiałem lub po prostu śmieciami.

Najwięcej smogu powstaje właśnie z tzw. niskiej emisji. To pyły, które wydobywają się z kominów naszych domostw. Samochody też przyczyniają się do zanieczyszczeń. Szczególnie kiedy miasto ma zablokowane drogi powietrzne, które mają za zadanie filtrować powietrze w mieście.

Z maską w miasto

Przez zwiększone zapylenie na pewno znajdziemy na mieście osoby, które chodzą w maskach przeciwpyłowych. Dla niektórych może to wyglądać niedorzecznie, ale te maski potrafią być skuteczne. Pomijając kwestię wygody. Chronią dodatkowo naszą twarz przed zimnem. Specjalne filtry umożliwiają oddychanie czystszym powietrzem.

Pyły w mieście

Najbardziej szkodliwe są pyły PM10 i PM2,5. To właśnie one przedostają się do naszego układu oddechowego robiąc w nim realne szkody. Normy w trakcie sezonu grzewczego potrafią być przekraczane nawet o paręset procent. Kary w dalszym ciągu są widocznie zbyt niskie, aby skutecznie walczyć z osobami, które generują zanieczyszczenia. W miastach takich jak Kraków czy Warszawa straż miejska ma interwencje związane z kontrolami zanieczyszczenia powietrza. Kontrolują podejrzane pyły wydostające się z kominów. Czasem wykorzystują nawet drony.

Do mierzenia stężenia pyłów w naszej okolicy przydadzą się mapy zanieczyszczeń. Możemy w nich sprawdzić stan czystości powietrza w naszym regionie. Dane aktualizowane są na bieżąco. Często monitoringiem są urządzenia kupowane przez prywatne osoby. Dzięki czemu system ma skąd brać dane dotyczące pyłów znajdujących się w danym miejscu.

Prognoza pogody

W dużych miastach prognoza pogody może być dla nas wyznacznikiem czy pojawi się smog czy też raczej nam nie grozi. Im zimniej tym większe prawdopodobieństwo. Silne wiatry mogą sprzyjać wentylacji miasta. Niestety takie miejsca jak Kraków sa bardzo mocno zabudowane. Korytarze powietrze często są poblokowane. Jeśli miasto jest położone w niecce to zanieczyszczenia z pobliskich miejscowości będą wędrowały ku środkowi.

Ochrona najmłodszych

Przedszkola, szkoły i żłobki zdały sobie sprawę z zagrożenia jakim jest smog. Szczególnie dla dzieci, które są na niego bardzo narażone. Dlatego oprócz akcji edukacyjnej przedszkola zaopatrują się coraz częściej w oczyszczacze powietrza. To praktyczne rozwiązanie sprawia, że dzieci nie odczują aż tak skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Oczyszczacze posiadają często funkcję nawilżacza co dodatkowo wpływa korzystnie na oddychanie wśród najmłodszych.

Profilaktyka

Ludzie sami inwestują w oczyszczacze. Władze są coraz bardziej naciskane w celu walki ze smogiem. Liczne akcje mogą przyczynić się do zmniejszenia problemu. Nie wyeliminują go jednak całkowicie. Przynajmniej nie od razu. Kontakt z zanieczyszczonym powietrzem może wywołać wiele chorób. Generuje to dodatkowe koszty dla Państwa, które musi leczyć swoich obywateli.

Jak przetrwać zimę

Praktycznym rozwiązaniem jest skorzystanie w domu z oczyszczaczy powietrza. Uchronią nas one nie tylko przed negatywnymi skutkami oddychania zanieczyszczeniami, ale też mogą nawilżyć powietrze w pokoju. Ma to wpływ na komfort naszego snu. Najtańsze modele to wydatek paruset złotych, a już bardzo pomagają. Bardziej zaawansowane mają więcej funkcji, mogą filtrować powietrze szybciej i w większych pomieszczeniach.

Dobrym rozwiązaniem jest również posiadanie w swoim domu roślin, które oczyszczają powietrze z toksyn. Warto też nie wychodzić z domu kiedy stężenie pyłów jest zbyt wysokie. W tym celu powinniśmy sprawdzać mapy zanieczyszczeń oraz prognozy.

Koniec sezonu

Smog znika zazwyczaj kiedy ludzie przestają grzać. Oczywiście występują inne źródła smogu natomiast nie są one aż tak istotne z punktu widzenia całości. Problem polega też na tym, że dopiero w ostatnich latach problem smogu został zauważony i zostały podjęte konkretne kroki aby z nim walczyć. Dotychczas brak świadomości sprawiał, że mało kto zastanawiał się nad dziwnymi mgłami w miastach, które w rzeczywistości były zanieczyszczeniami.

Co poza sezonem?

Okazuje się, że nie tylko w sezonie grzewczym możemy spotkać większe stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu. Wtedy większe znaczenie ma komunikacja w mieście, samochody oraz elektrownie.

Previous Story

Smog w Wieliczce

Next Story

Wpływ smogu na środowisko