Jaki oczyszczacz powietrza kupić do domu

66 views
3 mins read
jaki-oczyszczacz-do-domu

Niestety przyszło nam żyć w czasach, w którym smog jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Na szczęście mamy świadomość tego, że istnieje. Liczne stacje pomiarowe i akcje informacyjne pokazują, których konkretnie miejsc dotyczy smog. Możemy sprawdzić czy powietrze w naszej okolicy jest zanieczyszczone i na tej podstawie podjąć decyzję o zakupie oczyszczacza powietrza. Oczyszczacze dla domu nie będą drogie, a wpłyną korzystnie na nasze zdrowie.

Co oczyszcza oczyszczacz

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to w czym pomoże nam oczyszczacz. Jak sama nazwa wskazuje, oczyszczają powietrze, ale z czego? Najbardziej szkodliwe dla człowieka są pyły pochodzące z tzw. Niskiej emisji. Są na tyle małe, że są w stanie przedostać się do naszych płuc.

Najbardziej znane drobinki pyłu to te oznaczone PM 2.5 i PM 10. Oczyszczacze z filtrami HEPA są w stanie skutecznie się ich pozbyć. Stacje pomiarowe w miastach oraz te prywatne są w stanie je wykryć.

Oczyszczacze mogą również pozbyć się z pomieszczenia nieprzyjemnych zapachów. W zależności od zastosowanych technologii i filtrów możemy liczyć na precyzyjne filtrowanie.

Przy zakupie urządzenia istotna będzie jego wydajność. Jest przedstawiona w m3/h. Przy 200 m3/h będziemy w stanie skutecznie oczyścić mniejsze pomieszczenia poniżej 20 m2. Te, które mają ponad 400 m3/h można wstawić bez problemu do pokoju o rozmiarach 90 m2.

Oczyszczacze bez nawilżacza

Główna funkcja takiego oczyszczacza to pozbycie się szkodliwych pyłów z powietrza. Często posiadają one dodatkowe funkcje. Są w stanie zniwelować ilość kurzu w powietrzu. Niektóre z nich eliminują również drobnoustroje. Dlatego każdy oczyszczacz jest dobrym pomysłem jeśli w okolicy występuje zanieczyszczone powietrze.

Oczyszczacze bez nawilżacza są tańszym rozwiązaniem. Pełnią jednak funkcję pozbywania się pyłów PM 2.5 i PM 10. Pozbawienie ich dodatkowych funkcji sprawia, że będą tańsze w zakupie. Najtańsze, godne uwagi produkuje Xiaomi. Niewiele więcej zapłacimy za konkurencję od Phillips i Sharp. Najbardziej zaawansowane rozwiązania może oferować Daikin, który posiada aż 6 filtrów.

Oczyszczacze z nawilżaczem

Docenianą funkcją oczyszczaczy jest dodatkowy nawilżacz. Takie urządzenie można zakupić osobno, natomiast 2w1 oszczędzi miejsce w naszym pomieszczeniu. W większości przypadków stosuje się nawilżacz ewaporacyjny, który nie wpływa negatywnie na sam oczyszczacz.

Taki sprzęt posiada wbudowany czujnik nawilżenia powietrza. Jeśli spada poniżej określonej wartości, zazwyczaj 40% to włącza funkcję nawilżania. Optymalna wartość wilgotności dla człowieka to 40-60%. Powyżej tej wartości tworzymy środowisko w którym mogą rozwijać się drobnoustroje, pleśń.

Filtry w oczyszczaczach

Podstawą oczyszczacza powinien być filtr HEPA. W większości przypadków producenci deklarują, że skuteczność usuwania pyłów PM 2.5 i PM 10 wynosi ponad 99%. Same filtry HEPA mają również różne oznaczenia. HEPA H13 ma skuteczność na poziomie 99%, ale już HEPA H10 spada do 85%. Warto zwrócić na to uwagę przy wymianie filtrów.

Filtry węglowe niwelują nieprzyjemne zapachy. Pozbywają się tych z dymu papierosowego, pochodzącego od zwierząt czy też smażenia.

Filtry siatkowe eliminują wstępne zabrudzenia takie jak kurz, śmieci albo włosy. W ten sposób pozostałe filtry nie brudzą się.

W przypadku wielu filtrów będziemy mogli je odkurzać a nawet umyć. Producenci deklarują różną żywotność filtra. Niektóre będziemy musieli wymieniać co 3-6 miesięcy natomiast inne przetrwają nawet do 10 lat. Wiadomo, że filtr przetrwa krócej, jeśli będzie pracował w zanieczyszczonym środowisku. Dlatego trzeba je kontrolować.

Producenci oczyszczaczy

Na polskim rynku znajdziemy wielu producentów oczyszczaczy. Posiadają w swojej ofercie wiele modeli. Różnią się one w większości przypadków wydajnością i zastosowanymi technologiami. Warto zwrócić uwagę na Xiaomi, Sharp, Phillips oraz Daikin. To sprawdzone firmy, które rozwijają linię swoich oczyszczaczy.

Przy zakupie sprawdzajmy dystrybucję danego urządzenia. Żeby potem nie okazał się, że będziemy mieli problem z gwarancją. Dotyczy to szczególnie produktów od Xiaomi. Na szczęście problem ten znika i jest coraz więcej rzetelnych polskich dystrybutorów tego sprzętu.
[trend-ad-shortcode id=”5827″ title=”Baner grupa FB”]

Previous Story

Nawilżacz powietrza opinie

Next Story

Filtry do oczyszczaczy powietrza – HEPA