Jakie filtry mamy w oczyszczaczach? Te bardziej zaawansowane składają się zazwyczaj z paru. Jeśli chcemy skutecznie zwalczać pyły PM 2.5 i PM 10 musimy korzystać z filtrów HEPA. Te z kolei mają różne parametry. Nie wszystkie w ponad 99% filtrują szkodliwe pyły, niektóre mają mniejszą wydajność. Warto na to zwrócić uwagę przy zakupie. HEPA oznacza High Efficiency Particulate Air. Czyli filtr cząsteczkowy.
Gdzie stosowane są filtry HEPA?
Filtry HEPA stosuje się nie tylko w oczyszczaczach powietrza. Ich zastosowanie jest szersze. Występują również czasem w wentylacjach. Nawilżacze też potrafią z nich skutecznie korzystać. Niektóre odkurzacze też wykorzystują HEPA.
Filtry wykorzystuje się w wielu branżach. Są coraz bardziej rozwijane i na szczęście trafiły do naszych domów w których chronią nas przed negatywnymi skutkami smogu. Wykorzystuje się je również w firmach, szpitalach i innych przestrzeniach komercyjnych. Mają szerokie zastosowanie, szczególnie tam, gdzie czyste powietrze ma znaczenie.
Budowa filtrów HEPA
Pierwotnie filtry HEPA miały za zadanie oczyszczanie powietrza z radioaktywnych drobinek pyłu. Ich początki mają już podczas II Wojny Światowej. Sam filtr wychwytuje mikroskopijne cząsteczki pyłu. Sama budowa składa się z włókien wykonanych z wełny szklanej.
Jak skuteczne są filtry HEPA
W zależności od średnicy i grubości włókien możemy liczyć na różną dokładność filtracji powietrza. Istotne jest także jaki przepływ powietrza ma sam filtr i z jakiego oczyszczacza korzystamy. Najskuteczniejsze z nich pochłaniają PM 10 i PM 2.5 w ponad 99%.
Co usuwają filtry HEPA
Główne zadanie filtrów to wychwytwanie PM 10 i PM 2.5. Eliminują z powietrza pyły zawieszone. Niektóre bakterie takie jak Escherichia, Klebisella pneumoiae, Pseudomonas aeruginosa. Wirusy grypy i odry. Pleśń i sierść zwierząt. Roztocza kurzu i pył węglowy. Także wspomniane na początku odpady radioaktywne.
Jak widać filtr ma szerokie zastosowanie i jest bardzo skuteczny. Każde dodatkowe funkcje są ich zaletą.
Klasyfikacja HEPA
W przypadku zakupu filtrów powinniśmy sprawdzać ich oznaczenia. W praktyce róznią się one skutecznością usuwania pyłów zawieszonych w powietrzu. Mamy więc EPA E10, E11, E12, a HEPA określa się H13 i H14.
Najgorzej radzi sobie EPA H10 i filtruje ze skutecznością około 85%. Najlepiej wypada HEPA 14 i filtruje ze skutecznością ponad 99%.
Poszczególne filtry mają też różne zastosowanie. Te najmniej dokładne znajdziemy w obiektach przemysłowych i odkurzaczach. Te najbardziej w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i szpitalach.
Żywotność filtrów
Jak długo mogę pracować na jednym filtrze? Znaczenie ma intensywność eksploatacji oraz środowisko w którym go wykorzystujemy. W praktyce będzie to od paru miesięcy do nawet paru lat. Bardziej zaawansowane oczyszczacze powietrza poinformują nas w którym momencie warto wymienić filtr. W innych sami musimy to kontrolować.
Każdy z filtrów możemy odkurzyć natomiast tylko niektóre umyć. W oczyszczaczach często stosuje się dodatkowe filtry np. Siatkowe. Mają one za zadanie wstępne wyłapywanie zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na filtr HEPA. To wydłuża ich żywotność.
Ceny filtrów HEPA
Filtry do oczyszczaczy powietrza można kupić już od 200 zł. Bardziej zaawansowane urządzenia będą wymagały jednak wydatków na poziomie paru tysięcy. Producenci tworzą też bardziej wytrzymałe filtry, które można samemu czyścić.
Kupujmy takie, które zaleca producent. Często mają znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania danego urządzenia.
Filtry w odkurzaczach
Bardziej zaawansowane odkurzacze posiadają możliwość montażu filtrów HEPA. Jakość filtra ma bezpośrednie przełożenie na wydajność odkurzacza. Trzeba o nie dbać, niektóre są zmywalne.
Dla kogo filtry HEPA
Przede wszystkim dla osób, które chcą oddychać czystym powietrzem. Ma to też bezpośrednie przełożenie na zniwelowanie czynników powodujących alergie czy też choroby. Komfort oddychania znacznie się poprawi. Zniwelujemy znacznie ryzyko licznych infekcji.