Oczyszczacz z nawilżaczem czy bez?

791 views
3 mins read

Na rynku znajdziemy już paru producentów oczyszczaczy, którzy zdecydowali się połączyć oczyszczacz z nawilżaczem. Urządzenia nie stają się przez to znacząco droższe od innych modeli bez tej funkcji. Kwestia tego czy łączenie oczyszczacza z nawilżaczem ma sens?

Zalety oczyszczacza z nawilżaczem

Bez wątpienia dwie funkcje w jednym urządzeniu sprawiają, że możemy trochę zaoszczędzić. Nie tylko pod kątem finansowym, ale także miejsca w naszym domu. Na rynku znajdziemy więc oczyszczacze z nawilżaczem od Sharp, Philips oraz Daikin. Xiaomi niestety nie posiada takiej funkcji w swoich urządzeniach.

Nawilżacz przydaje się szczególnie w zimie. Kiedy powietrze staje się suche m.in. przez działanie kaloryferów. Możemy wyraźnie poczuć różnicę w jakości oddychania. Nasz sen też się poprawi. Szczególnie jeśli włączymy funkcję nawilżania przed położeniem się spać.

Optymalne nawilżenie dla człowieka to okolice 45-60%. Nawilżacze posiadają automatyczne tryby, które zatrzymają urządzenie w momencie osiągnięcia odpowiedniego nawilżenia powietrza. Często oddychamy zbyt suchym powietrzem. To szczególnie dokuczliwe dla alergików i osób, które mają problemy z oddychaniem. W trakcie choroby również dobrze jest przebywać w odpowiednio nawilżonym pomieszczeniu.

Niektóre oczyszczacze posiadają dość duży zbiornik na wodę. Sprawia to, że nie musimy jej co chwilę wymieniać. W przeciętnych modelach taki zbiornik starczy nam na paręnaście godzin pracy.

W wielu przypadkach montowane są nawilżacze ewaporacyjne. Nie są kosztowne i posiadają dostateczną wydajność do zastosowań domowych. Filtrem w tym przypadku jest właściwie woda.

Znaczenie ma moc wywiewu. Im większy, tym efektywniej zadziała nasz nawilżacz. Niektóre posiadają funkcję jonizowania powietrza. Umożliwia to skuteczną walkę z roztoczami i grzybami.

Wady oczyszczacza z nawilżaczem

Niektóre badania naukowe wskazują, że łączenie funkcji nawilżania z oczyszczaniem może negatywnie wpływać na pracę urządzenia.

Funkcja nawilżania nie jest cicha. Jeśli chcemy wymusić obieg powietrza w pomieszczeniu a dodatkowo go nawilżyć do naszy oczyszczacz będzie dość mocno słychać. Na pewno nie jest to poziom dźwięku przy którym można komfortowo spać. Dlatego użytkownicy takich urządzeń często korzystają z nich w ciągu dnia oraz zaraz przed pójściem spać.

Nawilżacz trzeba też kontrolować pod kątem wody. Powinniśmy wymieniać zbiornik. Im mniejszy tym częściej trzeba go uzupełniać.

Automatyczne czujniki sprawiają, że nasz oczyszczacz może włączyć się w dowolnym momencie w którym uzna, że wilgotność za bardzo spadła. Nie musi nam to zawsze odpowiadać, szczególnie jeśli jedyną metodą wyłączenia tej funkcji to przycisk na oczyszczaczu. Trzeba pamiętać, że nie każdy sprzęt tego typu posiada pilota lub można nim sterować z aplikacji mobilnej. Te czujniki są istotne, nie możemy doprowadzić do zbyt dużego wzrostu wilgotności powietrza. Będzie to dla nas szkodliwe.

Producenci oczyszczaczy z nawilżaczami

Na rynku znajdziemy wielu producentów tego typu urządzeń, ale uwagę warto zwrócić uwagę na paru. Philips posiada jedno urządzenie 2w1 w swojej ofercie. Pozostałe to albo same oczyszczacze albo nawilżacze. Zastosowano w nim technologie z pozostałych modeli.

Sharp z kolei ma najszerszy wybór oczyszczaczy z nawilżaczem. Różnią się głównie wydajnością. Sprzęt ten posiada również funkcję jonizowania powietrza. Czujniki zamontowane w Sharp mogą same sterować urządzeniem. Przechodzą w najmocniejszy tryb w momencie, w którym wilgotność powietrza w pomieszczeniu spada.

Daikin może pochwalić się jednymi z najbardziej zaawansowanych rozwiązań pod kątem filtrów. Dlatego ich urządzeniami powinni zainteresować się szczególnie alergicy. W ich przypadku pozbędziemy się zarodników grzybów a nawet wirusów.

Tryby urządzeń

Niestety nawilżacze połączone z oczyszczaczem w trybie nawilżania nie pracują cicho. Urządzenie musi wymusić pewien obieg powietrza, dlatego dmuchawy pracują dość głośno. Na pewno nie jest to poziom hałasu przy którym uda nam się zasnąć. Dlatego warto włączyć tryb nawilżania przed pójściem spać. Tryby automatyczne same sterują urządzeniem, ale możemy też wyłączyć nawilżanie.
[trend-ad-shortcode id=”5827″ title=”Baner grupa FB”]

Previous Story

Unia Europejska chce ukarać Polskę za smog

Next Story

Oczyszczacz powietrza – czy warto?