Co rząd planuje zrobić ze smogiem?

488 views
2 mins read
co-rzad-robi-ze-smogiem

Na szczęście świadomość dotycząca tego problemu rośnie w błyskawicznym tempie. Jest to też zapalnikiem do tego, żeby nasz rząd zainteresował się tym tematem. Sprawa smogu przez lata była właściwie ignorowana przez lata. Dlatego dobrze, że w końcu za sprawą niezależnych mediów i coraz większej świadomości ludzi, coś w tej sprawie zaczyna być robione.

Jeśli chodzi o odczuwalne działania, to niestety w dalszym ciągu większość Polaków jest zdania, że rząd nic nie robi z tym problemem. A jak jest naprawdę?

Polska walka ze smogiem

Rząd zauważył jak kluczowym problemem stało się zanieczyszczone powietrze. Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawieckie przedstawił swój plan. Chce opracować nowe normy dla kotłów. Chce promować także niskoemisyjne środki transportu. Planowany jest też rozwój ciepła systemowego.

Opinia światowych organizacji

WHO w swoich raportach utrzymuje, że spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast i miasteczek w Europie, blisko połowa to te z Polski.

Krakowski pomysł na smog

Kraków ma niestety zauważalny problem ze smogiem. Od lat władze nie robiły z nim zbyt wiele. W ostatnim okresie wprowadzono darmową komunikację miejską w momencie, w którym dzień wcześniej panowało zbyt wysokie stężenie pyłów w powietrzu. Obecnie zostało to zmienione i wprowadzana na podstawie prognoz. Problem jednak nie pochodzi wyłącznie od samochodów. Główny czynnik to piece, które są przestarzałe. Dodatkowo spalane są w nich często odpady lub węgiel niskiej jakości.

Skutki smogu

Z powodu smogu rocznie w Polsce umiera ponad 50 000 osób. Chodzi tu głównie o powikłania wynikające z zanieczyszczonego powietrza. Ofiar niebezpośrednich może być o wiele więcej. Smog negatywnie działa na wszystkie osoby, które mają z nim styczność.

Przyszłość smogu w Polsce

Coraz więcej polskich domostw przystępuje do sieci ciepłowniczej. To już w jakimś stopniu dobra prognoza na przyszłość. W dalszym ciągu pozostają regiony podmiejskie, które są często główną przyczyną generowania trujących pyłów. Wprowadzane są akcje uświadamiające zagrożenia. Promowana jest wymiana kotłów i wprowadzane dopłaty. Dla osób, które nie chcą się dostosować, coraz częściej wręczane są kary.

Polacy inwestują też w oczyszczacze powietrza. Tym sposobem są w stanie oddychać czystym powietrzem w swoich domach i mieszkaniach. Producenci okien wprowadzają też na rynek okna, które posiadają zamontowane filtry. Można stwierdzić, że świadomość istnienia smogu jest coraz większa. Niestety walka z nim może potrwać jeszcze latami.

Previous Story

Zanieczyszczone uzdrowiska – smog w Zakopanem

Next Story

Smog w mieście