Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

572 views
6 mins read
jaki-oczyszczacz-powietrza-wybrac

Na rynku znajdziemy paru producentów oczyszczaczy powietrza na które warto zwrócić uwagę. Konkurencja robi się coraz większa co wymusza na nich inwestowanie w coraz nowsze technologie i wypuszczanie na rynek nowych modeli. W zależności od naszych potrzeb znajdziemy oczyszczacze bez lub z funkcją nawilżania. Ich cena będzie zależała nie tylko od wydajności, ale także od zastosowanych w nich technologiach. Dokonując zakupu będziemy brali pod uwagę wielkość pomieszczenia do oczyszczania, funkcje oczyszczacza oraz jego cenę i w niektórych przypadkach wygląd.

Producenci oczyszczaczy powietrza

Na polskim rynku możemy dostać sprzęt od topowych producentów. Poniżej przedstawiamy tych, na których warto zwrócić szczególną uwagę.

Sharp – oczyszczacze powietrza Sharp posiadają teraz szeroką linię modeli. Znajdziemy tutaj najprostsze w cenie paruset złotych, a te najbardziej zaawansowane kupimy za ponad 3000. Średnia półka w okolicach 1500-2000zł umożliwia nam już zakup urządzenia wyposażonego w nawilżacz. Urządzenia Sharp cechują się dbałością o wykonanie. Ich budowa jest podobna, znajdziemy na ich górze panel sterujący. Niektóre modele umożliwiają korzystanie z jonizowania powietrza. Większość z nich ma tryby automatyczne. Istnieje też opcja korzystania z nich w nocy, wtedy urządzenie potrafi być ciche.

W przypadku Sharp mamy zastosowane ciekawe technologie. Jony Plasmacluster potrafią bardzo szybko zwalczyć zarodniki grzybów i pleśni. Przyczyniają się też do usuwania szkodliwych substancji. Niektóre osoby zauważyły, że oddycha im się po prostu lepiej. Szczególnie jeśli powietrze jest wzbogacone o jony.

Sam Sharp posiada parę trybów pracy. Najcichszy sprawia, że można korzystać z tego urządzenia nawet w nocy. Funkcja nawilżenia sprawia, że urządzenie jest jeszcze bardziej korzystne dla naszego zdrowia. Szczególnie w zimie.

W przypadku filtrów mamy zastosowany tutaj HEPA oraz wodny. Producent deklaruje filtrację na poziomie 99,97% cząstek PM 2.5 i PM10. Czyli tych pochodzących z niskiej emisji i szczególnie szkodliwych dla ludzkiego organizmu. Sprzęt radzi sobie też z usuwaniem nieprzyjemnych zapachów np. dym papierosowy.

Urządzenia radzą sobie z oczyszczaniem powierzchni od 20m2 w górę. Zależy od wydajności modelu, który wybierzemy. Przy zakupie powinniśmy liczyć się z wydatkiem od 1500 do 2500 zł.

Xiaomi – chiński producent oczyszczaczy Xiaomi na dobre zagościł na polskim rynku. Początkowo głównym argumentem była jego cena. Teraz Polacy nie muszą obawiać się o jakość i gwarancję bo te urządzenia są już sprawdzone. Główny model kupimy poniżej 1000zł, a topowy za niewiele ponad tą kwotą. Niestety oczyszczacze nie posiadają nawilżacza, trzeba się w niego zaopatrzeć osobno.

Oczyszczacz stosuje filtrowanie 3-warstwowe. Posiada filtr PET, EPA i warstwy węgla aktywnego. Oczyszcza powietrze z dużych cząstek. Pyłów PM 2.5, a nawet PM 0.3. Zastosowane rozwiązania pozbywają się również z otoczenia nieprzyjemnych zapachów. Wydajność sprawia, że nadaje się do pomieszczeń od 20m2 do 35m2. Skuteczność filtrowania wynosi około 99%.

W najcichszym trybie Xiaomi wydobywa z siebie około 31dB. Jest to poprawny wynik. Oczywiście znajdziemy na rynku cichsze rozwiązania.

Warto zwrócić uwagę na design tych urządzeń. Posiadają ciekawą strukturę. Z pewnością pasują do wielu pomieszczeń.

Xiaomi nie posiada niestety oczyszczacza w połączeniu z nawilżaczem. Trzeba go zakupić osobno. Najpopularniejszy model Xiaomi Mi Air Purifier 2 kupimy już za około 600 zł. Przy zakupie modelu PRO musimy liczyć się z wydatkiem ponad 1000 zł. Mamy możliwość kupienia go bezpośrednio z Chin lub u polskich dystrybutorów. W drugim rozwiązaniu nie musimy obawiać się o gwarancję.

Na szczególną uwagę zasługuje aplikacja mobilna. Xiaomi Mi Home sprawia, że nasz telefon staje się pilotem dla urządzenia. Umożliwia zdalne sterowanie nawet z dużych odległości. Wystarczy, że urządzenie ma dostęp do sieci Wi-Fi. Na komórce zobaczymy odczyty i informacje o zanieczyszczonym powietrzu. Na tej podstawie możemy sami wybrać tryb pracy oczyszczacza.

Philips – oczyszczacze Philips są godne uwagi ze względu na zastosowane w nich technologie. Dobrze radzą sobie z drobnoustrojami w powietrzu. Jeden z modeli posiada nawilżacz, niestety pozostałe są go pozbawione. Warto też wziąć pod uwagę ich linię nawilżaczy powietrza. Ceny są konkurencyjne w stosunku do innych producentów.

Urządzenia Philips są ciche. Posiadają tryby w których oczyszczacz wydaje z siebie dźwięk na poziomie ok. 20dB. Jednak w najaktywniejszym trybie głośność wzrasta aż do 60dB.

Zastosowane czujniki Aerasense na bieżąco kontrolują jakość powietrza. Na tej podstawie urządzenie decyduje o trybie z którego skorzysta.

Wydajność maksymalna jest na poziomie 393m3/h. To dotyczy najwyższych modeli, które można umieścić w pomieszczeniach nawet do 95m2.

Zastosowane filtry to węglowy, NanoProtect i zmywalny siatkowy. Takie rozwiązanie umożliwia poradzenie sobie ze szkodliwymi pyłami a także z nieprzyjemnymi zapachami.

Daikin – dotychczas na rynku są dostępne dwa oczyszczacze tego producenta. Jeden z nawilżaczem, a drugi bez. Wyróżnia je też wydajność ponad 420m3/h. Warto zwrócić uwagę na zastosowane w nich technologie. Skutecznie eliminują wirusy i inne drobnoustroje. To pozycja szczególnie polecana dla alergików. Ceny są nieznacznie wyższe od konkurencji.

Jeden z najcichszych oczyszczaczy. Posiada tryby w których urządzenie pracuje z głośnością na poziomie 16dB. Sprawia to, że bez problemu można przy nim spać.

Przy zakupie dostajemy pilota. Można z jego pomocą sterować urządzeniem i jego trybami. Jesteśmy też w stanie ustawić tryb pracy wentylatorów a nawet moc podświetlenia. Konkurencyjne modele zazwyczaj trzeba sterować z panelu znajdującego się na oczyszczaczu.

Zastosowany filtr posiada aż 6 warstw: filtr siatkowy, filtr wstępny, jonizator plazmowy, filtr elektrostatyczny, filtr tytanowo-aparatowy, filtr fotokatalityczny. Producent deklaruje jego żywotność aż do 10 lat. Radzi sobie z pyłami PM 2.5, PM 10. Filtruje nieprzyjemne zapachy, zwalcza grzyby, wirusy i roztocza.

Oczyszczacz z nawilżaczem czy bez?

Jeśli bierzemy pod uwagę sezon grzewczy to kluczowe będzie tutaj nawilżenie powietrza. Zalecane jest utrzymywanie go na poziomie 40-60%. Niestety kaloryfery i inne czynniki wysuszają powietrze przez co gorzej nam się oddycha. Zachowanie odpowiedniego nawilżenia poprawia więc komfort w naszym domu.

Biorąc pod uwagę zakup osobnego nawilżacza powinniśmy skupiać się na ewoparyzacyjnym. Niektóre po prostu mogą zakłócać pracę oczyszczaczy generując cząstki, które urządzenie będzie brało za zanieczyszczenia.

Urządzenie, które posiada nawilżacz to idealne połączenie. Nie zabierze nam więcej miejsca. Pamiętajmy jednak, że trzeba uzupełniać zbiornik z wodą. W przypadku sezonu grzewczego będzie to nawet 2 razy dziennie. Wszystko zależy od czasu pracy i otoczenia w którym znajduje się pracujący sprzęt.

Filtry w oczyszczaczach powietrza

Najważniejsze na co powinniśmy zwracać uwagę to na rodzaj zastosowanych filtrów. Najlepiej jeśli urządzenie posiada filtry HEPA. To one najlepiej radzą sobie z pyłami PM 2.5 i PM 10. Jeśli sprzęt posiada dodatkowe filtry to będzie jego zaleta. Zastosowanie paru to już powoli standard. Filtry radzą sobie również z nieprzyjemnymi zapachami.

Jaki oczyszczacz wybrać?

Przy wyborze można kierować się paroma kryteriami:

Zastosowane filtry – to główny powód zakupienia oczyszczacza. Powinniśmy kupić taki z HEPA lub o podobnej wydajności. Najważniejsza będzie filtracja pyłów PM 2,5 i PM 10.

Wydajność – wyrażana w m3/h. Oczyszczacz wstawiony do konkretnego pomieszczenia powinien być w stanie przefiltrować znajdujące się w nim powietrze. Producent podaje mniej więcej ile m2 może mieć pomieszczenie w którym znajdzie się konkretny sprzęt.

Cena – w wielu przypadkach odnosi się ona właśnie do wydajności oczyszczacza i zastosowanych w nim filtrów. Im większa wydajność i lepsze filtry tym wyższa cena. Z pewnością najtańsze rozwiązanie oferuje Xiaomi. Nie posiada jednak dodatkowych funkcji oferowanych przez modele Philips, Daikin i Sharp. Każdy z opisywanych w tym artykule producentów oferuje sprzęt, który poradzi sobie ze szkodliwymi pyłami.

Funkcje dodatkowe – jeśli oczyszczacz posiada nawilżacz może to być jego dodatkową zaletą. Dla niektórych będzie wygodne sterowanie urządzeniem za pomocą pilota lub urządzenia mobilnego.

Podsumowując powinniśmy zwracać uwagę na to w jakim pomieszczeniu wykorzystamy oczyszczacz. Szczególnie pod kątem jego wielkości. Bierzmy też pod uwagę czy chcemy mieć kontrolę nad stanem nawilżenia powietrza. Wtedy da nam to obraz oczyszczacza, który potrzebujemy.

 

Previous Story

Oczyszczacze powietrza Daikin

Next Story

Smog w Poznaniu