Smog w Poznaniu

144 views
1 min read
smog-w-poznaniu

Poznań to kolejne z dużych polskich miast, które ma zauważalny problem ze smogiem. Gdzie leży przyczyna i czy podejmowane działania spowodują, że jakość powietrza zacznie się pojawiać?

Przyczyny smogu w Poznaniu

Warto zauważyć, że główną przyczyną emisji szkodliwych pyłów jest tzw. niska emisja. Pochodzi ona z pieców wykorzystywanych do ogrzewania domów. Niestety wiele osób pali w przestarzałych piecach lub nieodpowiednim paliwem.

Szczególnie niebezpieczne są dla nas pyły PM 2.5 i PM 10. Przedostają się do naszych dróg oddechowych i są przyczyną problemów zdrowotnych. Odczuwalne są problemy z oddychaniem.

Samochody również przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń, ale nie w takim stopniu jak piece. Dużo zależy od korytarzy powietrznych w mieście. Czy wiatr jest w stanie poradzić sobie z wywiewaniem smogu jest zależne od układu bloków i osiedli. Dlatego tak ważne je niedopuszczenie do zablokowania tego typu korytarzy.

Walka ze smogiem w Poznaniu

Przede wszystkim liczy się edukacja. Społeczeństwo musi poznać skalę problemu i jego konsekwencje. Pomocne są programy wsparcia wymiany pieców. Obywatele mogą ubiegać się o zwrot części kosztów zakupu nowych urządzeń do ogrzewania domu.

We własnym mieszkaniu możemy chronić się stosując oczyszczacze powietrza. Urządzenia te spowodują, że powietrze stanie się czyste a pyły przefiltrowane. To szczególnie potrzebne w sezonie grzewczym. Wtedy zanieczyszczenie powietrza jest bardziej zauważalne.

Straż miejska coraz częściej prowadzi kontrole. Osoby, które trują swoje otoczenie są karane mandatami. Takie akcje są potrzebne ponieważ nie każdy jest świadomy tego jak bardzo szkodzi swoim sąsiadom i samemu sobie.

Miasto wprowadza darmową komunikację miejską w dniach, w których stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu jest zbyt wysokie.

Została rozpoczęta dyskusja dotycząca wyposażenia przedszkoli w oczyszczacze powietrza. To bardzo ważne, bo dzieci są szczególnie narażone na skutki smogu. Oddychają częściej, często ustami i mają mniej odporne organizmy. Świadomość rodziców wzrasta i sami chcą też chronić swoje dzieci.

Mierniki jakości powietrza w Poznaniu

Poznań posiada stacje kontroli jakości powietrza. Ważne są jednak akcje oddolne. Mieszkańcy sami zaopatrzają się w czujniki stężenia pyłów w powietrzu. Dzięki temu mapy smogowe dostępne w internecie są bardziej szczegółowe.

Previous Story

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Next Story

Unia Europejska chce ukarać Polskę za smog