Czy warto zaopatrzeć się w nawilżacz? Czy bardziej szkodzi, a może pomaga? Dzisiaj postaramy się dokładniej przeanalizować temat oczyszczaczy. Zastanowimy się czy opłaca się je kupić i jakie modele są godne uwagi.
Jaka jest optymalna wilgotność powietrza
Wiadomo, że najkorzystniejsze środowisko dla przeciętnego człowieka ma około 40-60% nawilżenia. Poniżej tych wartości jest suche i ciężej nam się oddycha. Powyżej z kolei tworzymy środowisko do rozwoju grzybów, pleśni oraz innych drobnoustrojów.
Korzystając z nawilżaczy będziemy mogli poprawić jakość swojego snu. W wielu przypadkach jest to ciche urządzenie więc nie powinno nam przeszkadzać.
Ważna będzie wydajność. Sprawdzajmy czy taki nawilżacz pozwoli na zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu, w którym chcemy z niego korzystać. Suche powietrze może nam doskwierać przede wszystkim w zimie, kiedy mamy sezon grzewczy. Jeśli kontrolujemy wilgotność powietrza to możemy zniwelować ryzyko zachorowania na niektóre choroby. Ma to szczególne znaczenie jeśli mamy w domu dzieci. Eliminujemy też ryzyko niektórych infekcji.
Rodzaje nawilżaczy powietrza
Nawilżacze tradycyjne – ich prosta konstrukcja sprawiała, że przyczepiało je się do kaloryfera. Efektywność była niska, ponieważ nawilżały tylko niewielki promień wokół siebie.
Nawilżacze parowe – woda podgrzewana aż do uzyskania pary. Otrzymujemy sterylną mgiełkę która unosi się w pomieszczeniu. Ten nawilżacz może nam podwyższyć temperaturę w pokoju.
Nawilżacze utradźwiękowe – zaawansowana technologia i przede wszystkim cicha. Mgiełka jest chłodna.
Nawilżacze ewaporacyjne – naturalne nawilżanie pomieszczenia. Powietrze jest zasysane, schładzane a następnie wypuszczane do pomieszczenia. Mamy tutaj filtry, które trzeba wymieniać.
Filtry w nawilżaczach
W niektórych, bardziej zaawansowanych nawilżaczach są stosowane dodatkowe filtry. Dzięki temu urządzenie to zyskuje więcej funkcji niż samo zwiększenie wilgotności powietrza. Będą to więc filtry węglowe, które redukują nieprzyjemne zapachy. HEPA, które filtrują pyły z tzw. niskiej emisji PM 2.5 i PM 10. Sam filtr ceramiczny może usuwać kamień zalegający w naszym nawilżaczu. Filtr dyszowy ułatwia rozprowadzanie pary z nawilżacza.
Oczyszczacz w połączeniu z nawilżaczem
Droższe rozwiązanie, ale takie, które wpłynie korzystnie na jakość powietrza oczyszczając go z zanieczyszczeń takich jak pyły PM 2.5 i PM 10. Nie od dzisiaj wiadomo, że w Polsce istnieje problem smogu. Dlatego warto się przed nim chronić. Specjalne czujniki na oczyszczaczach są w stanie wykryć czy powietrze w danym pomieszczeniu jest zanieczyszczone. Na tej podstawie decyduje o przejściu w konkretne tryby mające na celu filtrację zanieczyszczeń.
Nawilżacze zastosowane w oczyszczaczach są w takiej technologii aby nie wpływać negatywnie na swoją pracę. W uproszczeniu jeśli oczyszczacz wykrywałby drobinki z nawilżacza i uznał je jako zanieczyszczenie, to automatycznie ciągle chodziłby na maksymalnych obrotach. Mogłoby to też negatywnie na niego wpływać.
Nawilżacze w oczyszczaczach również doprowadzają powietrze do odpowiedniego poziomu nawilżenia. Czujniki wbudowane w oczyszczaczu kontrolują to. Zazwyczaj dopasowują wilgotność do około 40-50%.
Technologie zastosowane w oczyszczaczach są w stanie dodatkowo jonizować powietrze oraz usuwać z nich grzyby i roztocza. Dlatego takie połączenie może być idealnym rozwiązaniem dla alergików.
Zbiorniki na wodę często musimy wymieniać 1-2 razy na dobę. Zależy to od intensywności pracy naszego urządzenia i wielkości takiego zbiornika. Często stosuje się w nich zwykłą wodę z kranu.
Popularni producenci, którzy sprzedają takie oczyszczacze z nawilżaczem to Sharp, Daikin i Phillips. Połączenie tych dwóch urządzeń jest też opłacalne pod kątem finansowym. Bierzmy pod uwagę fakt, że urządzenie 2w1 zajmie nam mniej miejsca w pomieszczeniu. W momencie, w którym nie będziemy korzystać z funkcji oczyszczania, możemy mieć nawilżane powietrze.
Dodatkową zaletą jest to, że oczyszczacz filtruje powietrze z nieprzyjemnych zapachów. Pozbędziemy się więc tych pochodzących z dymu papierosowego a nawet ze smażenia. W niektórych przypadkach zniwelujemy również zapach pochodzący od zwierząt.
[trend-ad-shortcode id=”5827″ title=”Baner grupa FB”]