Smog Wars – film dokumentalny o smogu w Polsce

233 views
1 min read

Smog Wars – niezależny dokument o smogu

Smog Wars to pierwszy pełnometrażowy dokument filmowy, poruszający kwestię zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Obraz został w całości sfinansowany oraz zrealizowany przez osoby prywatne.

„To była nasza wewnętrzna potrzeba chwili. Moja, ojca Kazia, który ma astmę oraz Jonathana – reżysera, któremu urodziło się dziecko. Pamiętam, jak siedzieliśmy razem na dwudziestym którymś piętrze, patrząc przez okno na szare i pokryte mgłą miasto, nad którym unosił się wielki kaptur syfu. Stwierdziliśmy, że trzeba coś z tym zrobić, żeby ludzie wreszcie skumali, że tak nie da się żyć. Że to zacofanie i problem tak wielowątkowy, że przestaje być sprawą rządu, wojewody i lokalnych władz, a staje się też moją i twoją. Każdy z nas musi dać coś od siebie i poświęcić trochę swojej uwagi, aby ten problem zmniejszyć”

– mówi o powodach powstania filmu jego producent, Michał Konopa w wywiadzie dla Papaya Rocks.

Smog w Krakowie to codzienność w sezonie jesiennym i zimowym. Smog Wars to film o smogu w Polsce.
Smok i smog – dwa symbole Krakowa.

Film dokumentalny o smogu

Szacuje się, że rok do roku w Polsce około 50 tysięcy ludzi umiera z powodu nadmiernie zanieczyszczonego powietrza. 9 stycznia 2017 roku jakość powietrza w Warszawie była gorsza niż w jakimkolwiek innym dużym mieście na Ziemi, co rozpoczęło debatę na temat walki ze smogiem, którą nasz kraj przegrywa.

Jeden z mieszkańców Warszawy będący ojcem dziecka chorującego na astmę – Michał Konopa, postanowił namówić swojego amerykańskiego kolegę Jonathana L. Ramsey’a do nakręcenie filmu badającego specyfikę polskiego smogu. W filmie znalazły się m.in. wywiady z ludźmi z różnym warstw społecznych, którzy problem smogu w Polsce opisują ze swojego punktu widzenia.

Smog Wars miał swoją małą premierę na krakowskim New Earth International Film Festival, gdzie otrzymał III nagrodę w kategorii film dokumentalny długometrażowy.

Smog Wars – gdzie obejrzeć?

Film dokumentalny Smog Wars z polskimi napisami dostępny jest do obejrzenia w serwisie YouTube za darmo.

Previous Story

Najczystsze powietrze na świecie – ranking 13 państw i terytoriów

Next Story

Smog – czym jest, jego rodzaje oraz wpływ na zdrowie