Oczyszczacze powietrza Xiaomi

343 views
5 mins read
oczyszczacze-powietrza-xiaomi

Na polskim rynku już dawno zagościły oczyszczacze Xiaomi. Chińska firma zdołała przekonać do siebie swoich odbiorców. Nie musimy już w większości przypadków obawiać się gwarancji dzięki polskim dystrybutorom. Dostęp do tego sprzętu jest teraz jeszcze większy. Bez wątpienia ich zaletą jest też cena.

Najpopularniejsze oczyszczacze Xiaomi

Bez wątpienia najpopularniejszym modelem jest Xiaomi Mi Air Purifier. Obecnie możemy już kupić jego kolejną wersję Xiaomi Mi Air Purifier 2 oraz bardziej zaawansowaną PRO. Wszystkie modele wywodzą się z Chin. To kraj, który ma szczególne doświadczenie jeśli chodzi o smog. Są w stanie przetestować swoje urządzenia w praktyce. Wiele tamtejszych miast jest bardzo zanieczyszczonych.

Parametry oczyszczaczy powietrza Xiaomi

Dostępny na rynku Xiaomi Mi Air Purifier 2 to model, którego może obawiać się konkurencja. Skuteczność oczyszczania wynosi ponad 99% i niczym nie odbiega innym sprzętom, a w wielu przypadkach potrafi być lepszy.

Zdolność filtrowania wynosi od 310 do 388m3/h. Jest wystarczający do pomieszczeń o rozmiarze około 20-35m2. Będzie więc odpowiedni dla większości polskich salonów czy też sypialni.

W oczyszczaczu zastosowano filtry 3-warstwowe. Składa się z filtra PET, EPA oraz warstwy z węglem aktywnym.

  • Oczyszcza powietrze z dużych cząstek.
  • Oczyszcza powietrze z pyłków roślin.
  • Oczyszcza powietrze z pyłów zawieszonych PM 2.5, PM 0.5 i PM 0.3.
  • Filtry oczyszczają też powietrze z nieprzyjemnych zapachów.

Wystarcza to do dostatecznej ochrony nas i naszych najbliższych. Szczególnie w sezonie grzewczym.

Bez wątpienia zaletą jest głośność pracy. Urządzenie osiąga do 31dB. Możemy także przejść w tryby energooszczędnościowe. Ogólnie oczyszczacz pracuje bardzo cicho. Szczególnie jeśli porównamy go do innych producentów.

Kształt oczyszczaczy Xiaomi jest dość specyficzny. Cięzko je pomylić z konkurencyjnymi producentami. Są proste w budowie i uniwersalne. Pasują do wielu wnętrz. W sprzedaży jest dostępny kolor biały. Niestety producent nie przewidział nakładek lub możliwości zmiany koloru.

Obudowa jest wykonana z białego matowego tworzywa. W nim znajdują się aż 5732 otwory. Ich zadaniem jest wyłapywanie szkodliwych pyłów i filtrowanie ich. Na samej górze znajdziemy kratownicą pod którą pracuje wentylator. Wdmuchuje on powietrze do wnętrza urządzenia. Same wymiary sprzętu od Xiaomi to 52x24x24cm. Na pewno nie jest mały, ale w porównaniu do innych oczyszczaczy nie zajmuje wiele miejsca.

Mamy jeszcze do dyspozycji bardziej zaawansowany model, którym jest Xiaomi Mi Air Purifier PRO.

Jest nieco wyższy od wersji 2 i bardziej wydajny. Jego przepustowość to aż 500 m3/h. W tej cenie ciężko znaleźć model o podobnej wydajności. Posiada także wbudowany wyświetlacz LCD, który informuje nas o stanie powietrza w pomieszczeniu.

Gdzie kupić oczyszczacz Xiaomi – Polscy dystrybutorzy

Warto zwracać uwagę na to od kogo kupujemy sprzęt. Jeśli jest wysyłany bezpośrednio z Chin to możemy mieć problem z gwarancją. Czas oczekiwania też się wydłuży. Na szczęście mamy już polskich dystrybutorów u których nie ma problemów z gwarancją. Mają też urządzenia dostępne od ręki.

Dlatego korzystając z Ceneo, Allegro czy też wchodząc bezpośrednio na sklep sprawdźmy rodzaj udzielanej gwarancji. Zaufanymi sprzedawcami są duże sklepy takie jak MediaArena oraz takie, które specjalizują się w oczyszczaczach.

Filtry do oczyszczaczy powietrza Xiaomi

Filtry należy wymieniać według producenta co 3-6 miesięcy. Zalecamy jednak kontrolować to częściej. Szczególnie jeśli żyjemy w dość zanieczyszczonym mieście. Taką kontrolę najlepiej przeprowadzić przed sezonem grzewczym. Na szczęście wymiana jest dość prosta i poradzi sobie z tym każda osoba. Co do samych kosztów to musimy liczyć się z wydatkiem 200zł w górę.

W środku urządzenia znajdziemy trójwarstwowy filtr cylindryczny. Pierwsza warstwa to filtr HEPA od firmy Toray. Filtruje cząstki PM 2.5 oraz PM 10. Czyli te najbardziej szkodliwe dla człowieka i pochodzące z niskiej emisji. Drugi filtr PET wyłapuje większe cząstki takie jak kurz. Jest też aktywowany filtr węglowy, który niweluje nieprzyjemne zapachy i szkodliwe cząstki takie jak benzen. Ta funkcja jest szczególnie przydatna jeśli mamy w domu palaczy lub po prostu coś gotujemy. Zapachy rzeczywiście nie osiadają wtedy tak na meblach i szybko zanikają. Należy jednak uważać, aby nie zapchać sobie filtrów tłuszczem pochodzącym z pieczenia.

Według producenta te filtry są w stanie usunąć 99,3% cząsteczek PM 2.5 i PM10. Radzą sobie w 100% z kurzem i eliminują 99% formaldehydów.

Aplikacja Xiaomi Mi Home

Stopień zużycia filtra jest podawany na dedykowanej aplikacji Mi Home. Jest przeznaczona dla systemów Android i iOS. Kontrola telefonem umożliwia nam sprawdzenie parametrów pracy urządzenia. Możemy odczytać temperaturę, wilgotność a także poziom zanieczyszczeń panujący w pomieszczeniu. Jesteśmy w stanie zdalnie kontrolować oczyszczacz Xiaomi.

Za wszystko odpowiada wbudowany moduł Wi-Fi, który pomaga w łączeniu się z naszym urządzeniem. Samo urządzenie posiada czujnik pyłu PM 2.5 od firmy Sharp. To połączenie sprawia, że na ekranie urządzeń mobilnych widzimy informację o konkretnym stężeniu pyłów.

Ceny oczyszczaczy powietrza Xiaomi

Niewątpliwie zaletą tego producenta są jego ceny. Jesteśmy w stanie kupić nowy model już za około 600zł. Filtry też nie są drogie co dodatkowo korzystnie wpływa na rachunek ekonomiczny. Kupując Xiaomi sprawdzajmy jednak na jakiego rodzaju gwarancję możemy liczyć.

Bardziej zaawansowany model PRO to już wydatek w okolicach 1000zł.

Jak skuteczne są oczyszczacze Xiaomi

Urządzenia Xiaomi z pewnością dobrze radzą sobie z oczyszczaniem powietrza. Jest ono zdecydowanie lepsze i można to odczuć. Użytkownicy często potwierdzają, że po korzystaniu z oczyszczacza oddycha im się lżej i przyjemniej.

Gorzej jest ze zbieraniem kurzu. Urządzenie nie jest w stanie pozbyć się go w 100%.  Dlatego nawet jeśli z niego skorzystamy to w dalszym ciągu trochę kurzu będzie osiadało na naszych meblach i w pomieszczeniach.

Brak nawilżacza również doskwiera. Na komfort naszego oddychania ma też poziom nawilżenia powietrza. Jest to bardzo odczuwalne. Nie tylko dla astmatyków, ale też dla osób, które są zdrowe.

Oczyszczacze Xiaomi opinie

W internecie można znaleźć mnóstwo opinii na temat tych oczyszczaczy. Są one bardzo popularne co wpływa na to, że wiele osób już je przetestowało. Sprawdzają się zarówno w domu jak i w biurze. Atrakcyjna cena i zastosowane technologie sprawiają, że to jeden z lepszych wyborów dostępnych na polskim rynku.

Wadami Xiaomi może być głośniejsza praca w porównaniu do Sharp. Dla niektórych odczuwalny będzie także brak funkcji nawilżania. Dostajemy urządzenie, które spełnia swoje funkcje, ale pozbawione jest wielu dodatków. Dla niektórych wadą będzie też brak wyświetlaczy w wersji podstawowej. Posiada natomiast diodę stanu zanieczyszczenia.

Zaletami będzie dostępność do aplikacji mobilnej i cena. Xiaomi jest też po prostu ładne. Pasuje do wielu wnętrz i trafia w gusta wielu odbiorców. Prostota i minimalizm, tak możemy określić modele z linii Mi Air Purifier2. Oczyszczacz możemy obsługiwać za pomocą jednego przycisku. Prostota urządzenia sprawia, że wystarczy podłączyć go do gniazdka i działa.

Previous Story

Jak walczymy z emisją spalin z samochodów

Next Story

Oczyszczacze powietrza Sharp